Etykiety

czwartek, 28 lutego 2019

Monika Utnik-Strugała "Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy" il. Małgosia Piątkowska


Monika Utnik-Strugała, Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy, il. Małgosia Piątkowska, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2019
Noc to jedna z bardziej fascynujących pór dnia, dlatego przez wieki owiana była tajemnicą, mrocznymi opowieściami, bo to czego nie widać pozostawia spore pole do wyobraźni, a jak wiemy, ta potrafi być naprawdę zaskakująca i przerażająca. Jednak zawsze znajdowali się pasjonaci pragnący wyjaśnić różne zjawiska. Dzięki nim stopniowo poznawaliśmy niebo, oswajaliśmy się z gwiazdami, kometami, odkrywaliśmy zwyczaje zwierząt, zgłębialiśmy tajniki działania roślin oraz przybierającej w dużych akwenach wód. Wszystko to, ocierające się o magię, w wielu kulturach uznawane za tabu zbadali i opisali badacze. Tę wiedzę w bardzo skróconej, przystosowanej dla dzieci, wersji możecie zgłębić czytając książkę „Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy” Moniki Utnik-Strugały z ilustracjami Małgorzaty Piątkowskiej.
Pierwsze, co przykuwa uwagę czytelników to duży format. Z tego powodu publikacja nie zmieściła się nawet do mojej torebki, więc nie była do czytania na spacerze, ale za to doskonale sprawdziła się jako lektura przed snem. To z kolei pozwala dzieciom oswoić się z ciemnością, bo przecież wyobraźnia najmroczniej pracuje wtedy, kiedy mamy do czynienia z nieznanym.
Na początku książki dowiemy się o niezwykłym wyczuciu roślin na dzień i noc oraz rytmie dnia i dlaczego sen jest tak niesamowicie ważny dla człowieka, jak wygląda bycie sennym i przygotowywanie się organizmu do tej ważnej czynności, dlaczego w nocy rośniemy, a skóra intensywniej oddycha. Przy okazji poruszania tego ostatniego tematu nie zabraknie informacji o znaczeniu higieny ciała. Nie zabraknie też informacji o rannych i nocnych ptaszkach, czyli ludziach, którzy albo lubią pracować wcześnie rano albo do późna w nocy. Do tego młodzi czytelnicy zdobędą wiedzę o ludziach spacerujących nocą. Nie tylko tych robiących to świadomie. Ponad to pojawi się ważny temat: czas, kiedy rodzi się najwięcej dzieci i dlaczego właśnie wtedy. Autorka i rysowniczka w bardzo przystępny sposób objaśniają cykle snu i przekazują wiedzę jak spać, aby organizm mógł optymalnie się zregenerować, abyśmy następnego dnia byli gotowi do pracy. Noc staje się też pretekstem do opowiedzenia o ruchach planet, znikających i spadających gwiazdach, gwiazdozbiorach, astrologii i astronomii, fazach księżyca, miejscach, w których przez parę jakiś czas panuje noc i dzień polarny, zorzy, owadach świecących nocą i roślinach rosnących przy świetle księżyca, zabiegach ogrodników, pomysłach zwierząt na bezpieczny sen, nocnej muzyce, wydarzeniach kulturowych, konserwacji i czyszczeniu środków komunikacji publicznej, świętach związanych z tą porą doby, ludziach pracujących także nocą, strachach, legendach, oświetleniu miejskim i morskim, pracy w kopalni, wpływie miejskiego światła na otoczenie, badaniu pogody, przygotowaniach do nowego dnia, sennych marzeniach, świeżych bułeczkach i wielu innych ciekawostkach, które pozwalają poruszyć z dzieckiem wiele ciekawych tematów, pokazać mu, że noc może być czarująca, a jej tajemniczość jest pretekstem do rozwiązywania kolejnych naukowych zagadek.
Całość piękna, z bajecznymi ilustracjami Małgosi Piątkowskiej, w solidnej matowej, miłej w dotyku oprawie, z bardzo dobrze zszytymi stronami. Bardzo dobry, lekko błyszczący papier podkreśla atrakcyjność stron. Dobrze dobrana czcionka, niedługie teksty, każda podwójna strona tworząca kolejny rozdział sprawiają, że po tę lekturę mogą sięgać zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie nauczania początkowego. Zdecydowanie polecam.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz