Etykiety

czwartek, 14 lutego 2019

Gra "Znajdź różnicę"


Rozwijanie intelektu, koncentracji, spostrzegawczości to proces długotrwały i warto zadbać o to, aby był przyjemny, dlatego należy urozmaicać zabawy. Jednym z ważnych elementów ćwiczenia naszej koncentracji i spostrzegawczości jest wykorzystanie książek, plansz lub kart. Warto zacząć od prostych, przedstawiających jeden przedmiot, by z czasem przejść do naprawdę skomplikowanych, pełnych małych elementów oraz zachęcające do poszukiwania tych samych elementów lub wskazywania różnic. Rynek wydawniczy pod tym kontem zawiera bogatą ofertę pomocy dla najmłodszych. Autorzy i rysownicy prześcigają się w pomysłowości, dzięki czemu rodzice mogą lepiej zadbać o rozwój swojej pociechy.
Zabawa z ilustracjami w książkach lub na kartach zachęcających do opowiadania, ma jeszcze jedno ważne znaczenie: poza kształtowaniem inteligencji sprawia, że dzieci wyrabiają nawyki czytelnicze, chętniej sięgają po lektury i uznają je jako intersujący sposób spędzenia wolnego czasu, zdobywania wiedzy o świecie, dostarczającego rozrywki i przed wszystkim rozwijają swoje umiejętności językowe. Przeglądanie pierwszych, prostych, ilustrowanych lektur pozwala na rozwijanie wielu cennych umiejętności: ćwiczenie motoryki małej, umiejętności pokazywania i nazywania różnych przedmiotów. Karty tu doskonale sprawdzą się jako materiał do tasowania, czyli także rozwijania motoryki małej. Obcowanie z ilustracjami pobudza wyobraźnię, zachęca do samodzielnego rysowania, słuchania i opowiadania. Nazywanie kolejnych rzeczy na ilustracji, wykorzystywanie elementów o odmiennej fakturze pozwala rozwijać inteligencję, kształtować świat spostrzeżeń oraz zapewniać interesującą, niehałaśliwą (rodzice mający dość dźwiękowych zabawek wiedzą o czym mówię) rozrywkę.
„Znajdź różnicę” to pomoc edukacyjna zawierająca dwa zestawy kart zawierające ilustracje z dwóch stron, czyli mamy cztery zestawy do wykorzystania, dzięki czemu możemy urozmaicić dzieciom zabawę i wykorzystać ilustracje, które akurat wpisują się w ich zainteresowania. W metalowym pudełku zapewniającym odpowiednie warunki do przechowywania kart znajdziemy także instrukcję gry, której celem jest wyszukiwanie różnic na ilustracjach. Można ten zestaw z powodzeniem wykorzystać w indywidualnej pracy z dzieckiem oraz terapii i o tym Wam właśnie opowiem, ponieważ instrukcje są już powszechnie dostępne.
W czasie pracy kazałam wybrać córce ilustracje, z którymi chce pracować i do nich dostosowywałam zadania. Zaczynałyśmy od oglądania kart, nazywania przedmiotów znajdujących się na nich, dopasowywaniu do nich obrazków określonych rzeczy (samodzielnie wydrukowane), plastikowych figurek, przedmiotów skonstruowanych z klocków lub pluszaków  z wyrazami (także samodzielnie wydrukowane) do nazwanych rzeczy. Następnie liczyłyśmy określone rzeczy, a później wyszukiwałyśmy różnice. Dzieci mówiące mogą opowiadać historie zawarte na kartach, opisywać to, co widzą.
Dużym plusem zestawu kart „Znajdź różnicę” to bogactwo szczegółów na lustracji, dzięki czemu przedszkolaki nie nudzą się szybko. Dzięki temu, że każdy zestaw zawiera 25 kart uczestnicy gry nie zapamiętają tak szybko poszczególnych różnic, bo za każdym razem trafią na inną kartę wymagającą od nich skupienia i poszukiwań. Do tego ważnym elementem w grze jest rywalizacja czasowa: kto pierwszy znajdzie najwięcej różnic ten wygrywa. Cienkie, ale solidne karty posiadają śliską powierzchnię, dzięki czemu w czasie zabawy można wykorzystać pisaki suchościeralne (dostępne w sklepach papierniczych). W ten sposób przedszkolak może dorysować coś, zaznaczyć różnice. Śliskie karty są bardzo przyjemne w dotyku. Karty idealnie sprawdzają się jako alternatywa pomocy dydaktycznych kojarzących się ze żmudną pracą. Możliwość grania stwarza poczucie zabawy, a uczestnictwo w niej kilku osób pozwala na rozwijanie rywalizacji oraz umiejętności skupienia się w towarzystwie innych dzieci. Zdecydowanie polecam.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz