Etykiety

wtorek, 30 sierpnia 2016

Karine-Marie Amiot, Eleonore Della Malva "Powiedz mi, skąd się biorą dzieci" il. Adriane Bienaymé

Karine-Marie Amiot, Eleonore Della Malva, Powiedz mi, skąd się biorą dzieci, il. Adriane Bienaymé, tł. Anna Kocot, Poznań „Święty Wojciech” 2016
W pewnym wieku dzieci zaczynają zadawać nam pytania dotyczące narodzin, powstawania życia. Przez wieki uważano, że mali odkrywcy nie są godni prawdy i opowiadano bajki o bocianach przynoszących niemowlaki, znajdowaniu ich na polu kapusty. Spostrzegawcze i dociekliwe dzieci urodzone zimą wprowadzały rodziców w konsternację, bo skoro nie ma wtedy ani bocianów, ani kapusty to skąd oni tak naprawdę wzięli się na świecie. Niektórzy opiekunowie uciekali się do opowieści o kupowania dzieci w szpitalu, co z kolei rodzeństwo odbierało jako przypadkowe nabycie brata lub siostry bez posiadania więzi. Nie brakowało też opowieści o aniołkach, wróżkach, a wszystko w imię dbania o niewinność. Jak jeszcze wytłumaczyć maluchom rosnący brzuch mamy? Proste: mama tak dużo zjadła, że spuchła… Później dziecko szło do szkoły i na lekcjach biologii dowiadywało się jak to jest naprawdę. Wtedy zaczynały się pytania: co z tego, co mówią mi rodzice jest prawdą, a co bajką? I usprawiedliwiania rodziców: przecież my się na takich bajkach wychowaliśmy i było dobrze. Na pewno? Przecież zaufanie buduje się na szczerości. Jednak musi ona być dostosowana do wieku: tak aby była subtelna i aby mogła zaspokoić ciekawość najmłodszych.
Od wielu lat trwa dyskusja jak wprowadzić dzieci w świat cudu narodzin, tworzenia rodziny, mówienia o intymności. Brak subtelnego języka nastolatkowie zastępowali wulgarnym słownictwem zaczerpniętym od troszeczkę starszych kub bardziej „doświadczonych” rówieśników. Można jednak inaczej, bardziej dojrzale, odpowiedzialnie i subtelnie wprowadzić nasze pociechy w świat intymnych spraw, nauczyć poczucia szacunku wobec własnego ciała.
Jedną z nielicznych publikacji poruszających ten problem jest książka „Powiedz mi, skąd się biorą dzieci”. Mali czytelnicy dowiedzą się czym są urodziny i dlaczego każdego roku świętują je tego samego dnia. W książce nie zabraknie też odwołania do „Biblii”, opowieści o stworzeniu kobiety i mężczyzny, o tym po czym możemy rozróżnić płeć i dlaczego to miejsce należy zakrywać, nie pozwalać dotykać każdemu, jak je nazywać. Poza opisem dzieci znajdą w książce bardzo proste ilustracje pozwalające na poznanie wszystkich części ciała.
Poza opisem ciała, znajdziemy tam również piękną opowieść o miłości, poznawaniu się, planowaniu rodziny, wspólnej pracy dążącej do założenia domu, założenia rodziny. Autorka nie boi używać się takich słów jak „jajeczko” i „plemniczek”, a brzuch mamy przyrównuje do kołyski, w której dziecko może bezpiecznie się rozwijać. Opisuje też kolejne etapy rozwoju dziecka w brzuchu mamy, przygotowania do porodu, narodziny, opiekę nad małym dzieckiem. W tej pięknej opowieści dzieci znajdą też odpowiedź na pytania dotyczące tego, co dzieci słyszą w brzuchu mamy, dlaczego rodzą się bliźniaki, czy dziecko w brzuchu może coś robić, czy ma czkawkę, co dzieje się kiedy malec rodzi się zbyt wcześnie, czy można planować płeć dziecka, jak dziecko oddycha w brzuchu, gdzie rodzą się dzieci, w jaki sposób dziecko mieści się w mamy brzuchu i co robi przez cały dzień, czy pije płyn znajdujący się w mamy brzuchu i wiele innych, którymi nasze pociechy nas zaskoczą, a nie zawsze wiemy w jaki sposób opowiedzieć, aby było to dostosowane do wieku i wrażliwości.
Książkę wzbogacono prostymi, estetycznymi ilustracjami pozwalającymi małym czytelnikom oswoić się z tematyką książki. Śliskie strony, solidna oprawa, bardzo dobre szycie i klejenie sprawiają, że książka jest trwała oraz estetyczna. Do tego niewielka ilość tekstu na każdej stronie, duża czcionka pomogą przedszkolakom zainteresować się treściami, a uczniom nauczania początkowego na samodzielne czytanie.
Lekturę ze względu na odwołania do Boga polecam dzieciom z rodzin religijnych. Powinna ona przypaść do gustu zarówno przedszkolakom, jak i uczniom pierwszych klas. Mały czytelnik dzięki tej książce nabędzie wiedzy o otaczającym go świecie, dowie się dlaczego inni muszą szanować jego intymność.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz