Etykiety

wtorek, 2 sierpnia 2016

Laureen Bouyssou "Historia Jezusa w obrazkach" il. Charlotte Ameling

https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Literatura-dziecieca-i-mlodziezowa/Maluchy/Historia-Jezusa-w-obrazkach
Laureen Bouyssou, Historia Jezusa w obrazkach, il. Charlotte Ameling, tł. Sylwia Filipowicz, Poznań „Święty Wojciech” 2016
W ciągu ostatniego roku do naszego domu trafiło wiele wersji „Biblii” dla najmłodszych. Jedne były tylko wycinkami określonych opowieści (np. seria Płatki z Wydawnictwa Święty Wojciech) inne zawierały najważniejsze opowieści z „Pisma Świętego (np. „Biblia w obrazkach” oraz „Opowieści biblijne” z Naszej Księgarni), a jeszcze inne pozwalały na zabieranie ulubionych historii zarówno na spacer, jak i do kąpieli (np. seria książeczek do kąpieli z Wydawnictwa Święty Wojciech). Każda skierowana dla innej grupy odbiorców i oferująca całkowicie inne możliwości przybliżania treści księgi ważnej w kulturze zachodniej.
Już ponad miesiąc temu do naszego domu trafiła kolejna odsłona „Biblii” dla dzieci. Tym razem są to „Historie Jezusa w obrazkach”, które doskonale uzupełniają wcześniej przeczytane książki. Publikacja zawiera najważniejsze momenty z życia od narodzin po zmartwychwstanie. Treści dla każdego bardzo dobrze znane, opowiedziane bardzo prostym językiem, przystępne dla przedszkolaków oraz uczniów nauczania początkowego. Niewielka ilość tekstu i bogactwo ilustracji sprawiają, że dzieci nie nudzą się w czasie czytania. Od wcześniejszych tego typu książek różni ją to, że zawiera opowieść, którą przedszkolaki i nieco młodsze dzieci chętnie wysłuchają oraz ilustracje, które każdego dnia będą przykuwały uwagę.
Najważniejszym elementem przyciągającym uwagę są tu ilustracje. Niesamowicie proste rysunki ludzi i zwierząt, bogactwo akcji, estetyczne żywe kolory, bohaterowie swoim wyglądem przypominający postacie z kreskówek (np. Misia Muki, gdzie wszyscy mają duże głowy i mały tułów) sprawiają, że dziecko chętnie sięga po książkę. Bogactwo zwierząt i strony tętniące życiem pomagają najmłodszym przenieść się w świat opowieści.
W naszym domu tego typu książki służą przede wszystkim do oglądania i opowiadania. Wyszukiwanie szczegółów, ćwiczenie spostrzegawczości, utrwalanie treści, liczenie, dopasowywanie, wskazywanie podobieństw, części ciała, roślin, budynków i utrwalanie treści zmienia się w przyjemną zabawę. Niewielka ilość tekstu pozwala uczniom na samodzielne poznawanie najważniejszych opowieści i przede wszystkim pozwala ćwiczyć umiejętność czytania.
Osobiście dla mnie było wielkim zaskoczeniem, że moja córka bardzo chętnie codziennie sięga po tę książkę. Na pierwszy rzut oka wydawała mi się ona atrakcyjna, ale nie myślałam, że może przyciągnąć aż tak dużą uwagę. Wszystko dzięki umiejętnemu rozrysowaniu relacji międzyludzkich, stworzeniu atrakcyjnych dla przedszkolaków ilustracji, na których akcja sprawia wrażenie zatrzymanego kadru z życia bardzo żywotnych bohaterów, którzy robią bardzo atrakcyjne dla dzieci rzeczy, np. wchodzą na drzewa, śmieją się, biegają, mocują z upartym osiołkiem, jeżdżą na wielbłądach, bawią z kotami. Bogactwo szczegółów pozwala najmłodszym w czasie każdej lektury odkryć coś nowego, interesującego. Równie wielkim powodzeniem z tego typu książek u nas wcześniej cieszyły się opowieści biblijne z serii książeczek do kąpieli doskonale sprawdzające się w przypadku dzieci uczących się siedzieć i chodzić. Także przyciągały interesującymi ilustracjami i niewielką ilością tekstu. „Historie Jezusa w obrazkach” to doskonałe uzupełnienie i jednocześnie rozwinięcie wcześniejszych lektur.
Wielkim plusem jest solidna śliska okładka, śliskie i bardzo dobrze zszyte strony dzięki czemu książka posłuży małym czytelnikom długo. Ponadto lektura przyciąga także rozmiarem. Pokaźny jak dla dzieci format sprawia, że mali czytelnicy chętnie po nią sięgają.
Polecam wszystkim przedszkolakom.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz