Etykiety

środa, 3 sierpnia 2016

"Między kreskami" il. Marzena Mackiewicz

Między kreskami, il. Marzena Mackiewicz, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2016
Kolorowanki kojarzą nam się z dziećmi i przedszkolem oraz dbaniem o sprawności manualne najmłodszych. Wokół plusów kolorowania powstało wiele badań. Naukowcy odkryli, że kolorowanie w wieku przedszkolnym i szkolnym jest niezwykle ważną czynnością rozwijającą dziecięcy mózg, kształtującą zdolności artystyczne, pomysłowość, poczucie estetyki, wyobraźnię przestrzenną, koncentrację, motorykę małą i wpływa na zwiększoną aktywność mózgu. Codzienne zabawy z kolorowankami pozwalają dzieciom na opanowanie korzystania z kredki, długopisu, ołówka. Ponadto pobudzanie określonych obszarów mózgu przekłada się również na zdolności językowe i kreatywność młodych twórców. Dzieci lubiące kolorować i często wykonujące tę czynność mają sprawniejsze dłonie, odnoszą lepsze sukcesy w szkole, zdobywają lepsze wykształcenie, mają większy iloraz inteligencji, a do tego są bardziej spostrzegawcze, mają większy ład wokół siebie. Czytając wyniki badań czasami ma się wrażenie, że bez kolorowania mały człowiek nie może przekształcić się w w pełnowartościową istotę ludzką.
Jeśli już do nas trafi znaczenie kolorowania w wieku przedszkolnym to ciągle zadziwiają nas kolorowanki dla dorosłych. Niektórzy nawet mówią z przekąsem „kolorowanki dla dużych dzieci” lub „nastała moda na kolorowanki”. Dlaczego warto przekonać się do tego pozornie prostego zajęcia? Powodów jest bardzo wiele. Dwa z nich już sto lat temu wskazał Karol Gustaw Jung: kolorowanie relaksuje i pozwala na rozwijanie poczucia estetyki. Trzeba jednak pamiętać, że to dopiero początek bogatej listy pozytywnego oddziaływania kolorowanek. Kolejnym jest ćwiczenie naszych dłoni, które dzięki nowym technologiom są mniej angażowane. Już nie łuskamy nasion, nie piszemy, nie haftujemy, nie drzemy pierza, nie ugniatamy ręcznie ciasta i nie robimy wiele rzeczy, które pozwalały naszym przodkom rozwijać określone obszary mózgu. Stymulujemy inne kosztem tych ważnych, dostarczamy nadmiar informacji i gubimy się, kiedy wymaga się od nas koncentracji, planowania, precyzji, cierpliwości. Stajemy się pokoleniem nadpobudliwych dorosłych, których przed pędem i brakiem pamięci może uchronić rysowanie i kolorowanie, które jest ćwiczeniem rąk, określonych partii mózgu, koordynacji wzrokowo-ruchowej, motoryki małej. Pozornie infantylna czynność może stać się doskonałą terapią dla osób mających niesprawne czy sztywniejące dłonie, problemy z pamięcią, a nawet mówieniem. Kolorując aktywujemy różne obszary naszego mózgu, przez co jest to świetne ćwiczenie np. po wylewie, udarze mózgu, malejącej sprawności intelektualnej. Ważne jest, aby w czasie takich ćwiczeń nie iść na łatwiznę i używać pisaków, ale korzystać z kredek wymagających od rysującego większego nacisku na powierzchnię papieru. Z tych powodów z terapii wyklucza się na przykład kolorowanki dostępne na różnorodnych urządzeniach.
Aby taka terapia sprawiała nam przyjemność musimy określić czego potrzebujemy, czego oczekujemy po kolorowankach. Warto zaopatrzyć się w dobre kredki i estetyczne kolorowanki. W naszym domu wielkim powodzeniem cieszą się kolorowanki z „Wydawnictwa Nasza Księgarnia”. Wiele z nich ma strony grubości kartek z bloku technicznego, a do tego obrazki są jednostronne oraz łatwe do wyrwania.
Jedną z takich kolorowanek jest „Między kreskami” Marzeny Mackiewicz. Bogactwo wzorów, interesujące portrety zwierząt oraz ilustracje pozwalające na wspólną zabawę z dzieckiem. Wszystkie ce cechy są u nas bardzo ważne, bo dzięki temu mogę zapewnić córce wspólną zabawę w czasie kolorowania zwierząt, które uwielbia. Każda strona zachęca nas do wchodzenia w świat niezwykłego świata przyrody. Nie zabraknie tam bogatych w różnorodne kształty geometryczne motyli, lepiących mód pszczół, ginącej na tle kwiecistej sawanny zebry, ciekawskiej żyrafy, lisa z puszystą kitą, lwa z wielką grzywą, ukochanej sowy i wielu innych zwierząt. Całość jest tak zaprojektowana, że ilustracje może rysować zarówno przedszkolak, jak i osoba dorosła. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz