Etykiety

czwartek, 11 sierpnia 2016

Julian Tuwim "Wiersze dla dzieci" il. Maciej SzymanowiczJulian Tuwim, Wiersze dla dzieci, il. Maciej Szymanowicz, Warszawa „Wilga” 2006
Wiersze dla dzieci Juliana Tuwima są jednymi z najbardziej znanych rymowanek, a wszystko dzięki niesamowitej biegłości językiem, propozycji zabawy słowem, interesujących historiom przykuwającym uwagę najmłodszych. Każdego roku powstaje wiele wydań z jego utworami. Dla najmłodszych czytelników są to książeczki w twardej oprawie i z kartonowymi stronami zawierającymi jeden wiersz z ilustracjami, dla przedszkolaków zbiory z niezwykłymi ilustracjami. I dziś o takim zbiorze Wam opowiem.
Do naszych rąk trafiła książka niezwykła. „Wiersze dla dzieci” Wydawnictwa Wilga pozwala małym czytelnikom przenieść się w baśniowy świat. Znajdziemy tam piękne ilustracje lokomotywy z licznymi wagonami, niezwykłych krajobrazów, zwierzaków, dzieciaków, a wszystko w formie, która sprawia, że czytanie staje się wspaniałą zabawą. Proste, estetyczne ilustracje o ciepłych kolorach utrwalają sceny, na których dzieje się bardzo wiele. A to maszynista sypie węgiel, a to zwierzęta w wagonach hałasują, płyną po niebie apetyczne obłoki, świergoczą ptaki, Grześ dźwiga ciężki worek, a pan Hilary robi wielki bałagan szukając swoich okularów. Nie zabraknie tam i spokojnych scen, na których uchwycono śpiącego kota czy zadowoloną z siebie Zosię Samosię. Z ilustracji przebija do małych czytelników spora dawka humoru, który jest nieodłącznym elementem wierszy Juliana Tuwima. Zobaczymy uciekającego przed kąpielą Murzynka Bambo oraz oblanego wodą zapominalskiego Słonia Trąbalskiego. Całość dopełniają śliskie strony, gruby papier, solidna oprawa oraz bardzo dobre szycie i klejenie. Taka książka bardzo szybko staje się lekturą, którą dziecko czyta samodzielnie. Umiejętne rozmieszczenie tekstu pomaga zachęcić małych czytelników do czytania. Przedszkolaki w czasie lektury wyruszą w podróż po niezwykłych ilustracjach Macieja Szymanowicza, który z niezwykłym wyczuciem zabiera dzieci w świat takich utworów Juliana Tuwima jak: Lokomotywa, Zosia Samosia, Bambo, Dyzio marzyciel, Ptasie radio, Idzie Grześ, Kotek, Okulary, Rzepka, Spóźniony słowik, Słoń Trąbalski.
Lekturę polecam wszystkim przedszkolakom. Czytanie takich wierszy może być interesującym treningiem pamięci, stawianiem pierwszych kroków w samodzielnym czytaniu, odkrywaniu, że słowami można się bawić, a książki mogą być pełne humoru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz