Etykiety

wtorek, 30 sierpnia 2016

Agata Widzowska "Galopem do gwiazd" il. Ksenia BerezowskaAgata Widzowska, Galopem do gwiazd, il. Ksenia Berezowska, Rzeszów „Dreams” 2016
Od jakiegoś czasu w naszym domu opowieści o koniach cieszą się sporym powodzeniem. Córka stała się wielką miłośniczką kucyków, koników, bajek i opowieści, w których te zwierzęta grają ważną rolę. Do jednych z jej ulubionych lektur należy seria opowieści o niezwykłym rumaku – koniu na receptę”.
Agata Widzowska w swojej kolejnej książce „Galopem do gwiazd” zabiera swoich młodych czytelników na wakacje do Dąbrówki. To kolejne lato spędzone w niezwykłym otoczeniu. Od pierwszego rozdziału pierwszego tomu bohaterowie zmienili się bardzo, a paczka przyjaciół pięknie się rozrosła. Niesamowitą metamorfozę możemy dostrzec w przypadku głównej bohaterki i jednocześnie narratorki, która z kapryśnego dziecka zwracającego uwagę jedynie na markowe rzeczy, nadmiernie skupiającej uwagę na swoim wyglądzie zmieniła się w niezwykle dojrzałą, wrażliwą i pracowitą dziewczynę.
Tym razem przyjeżdża do wujostwa sama, ale czekają tu na nią konie, rodzina, przyjaciele i przytulaki. Szczególnie nie może się jej doczekać niezwykły koń Szogun, który stanie się sprawcą dziwnego zachowania innych rumaków. Te bardzo mądre zwierzęta z nieznanych ludziom powodów zaczną bardzo szybko siwieć. Jakby tego było mało zjawia się ekipa filmowa mająca promować konie i akcje ratowania ich i wykorzystywania do terapii. W Dąbrówce wre niczym w ulu. Tu nie ma czasu na nudę, bo poza atrakcjami życie musi toczyć się swoim kołem, czyli zwierzęta muszą być gotowe pomagać niepełnosprawnym dzieciom. Wśród wielu nowych podopiecznych znajdzie się również chłopiec zachowujący się całkowicie inaczej niż wszystkie dzieci i swoim zachowaniem szokujący Jagodę, która poznaje kolejną niepełnosprawność: autyzm.
Z inicjatywy mieszkańców Dąbrówki odbywa się koncert ze zbiórką pieniędzy na ratowanie kolejnych koni. Same przygotowania dostarczają wielu emocji oraz rozrywek, ale jakby tego było mało na brzuchach koni zaczynają pojawiać się dziwne plamy, a później bez śladu znika reżyser kręcący film o koniach. Bohaterowie znajdują go w bardzo dziwnych okolicznościach. Co wspólnego mają z tym konie i gwiazdy? W jaki sposób gwiazdy połączone są z piramidami oraz dlaczego ważne jest w tym specyficzne zioło? Przekonajcie się sami.
Poza problemami poruszanymi ze względu na gospodarstwo nie zabraknie też relacji Gai z Zakopanego, gdzie ludzie bezmyślnie pastwią się nad końmi wożącymi turystów. Brutalność, pazerność i egoizm niszczą radość dziewczynki, która chciała podziwiać piękne górskie widoki, cieszyć się niezwykłym otoczeniem. Zamiast tego jest skazana na codzienne oglądanie jak sąsiad jej wujostwa męczy swoje konie, żeby zarobić pieniądze.
„Galopem do gwiazd” to interesująca opowieść dla młodych miłośników koni, którzy tak jak mieszkańcy Dąbrówki nie wyobrażają sobie życia bez tych zwierząt. Kolejny tom przygód bohaterów pozwala na przeżycie niezwykłych i nieprawdopodobnych, ale jednocześnie bardzo realnych przygód. Wieś staje się oazą spokoju, która od czasu do czasu zostaje zakłócona przez rozstania.
Całość wzbogacono interesującymi i estetycznymi szkicami Kseni Berezowskiej, która bardzo dobrze oddaje realia historii napisanej przez Agatę Widzowską. Tak, jak w poprzednich tomach oprawa jest tu solidna, miła w dotyku, strony bardzo dobrze zszyte, a tekst tak rozmieszczony, że młody czytelnik nie będzie się męczył. Szybka akcja, minimalna opisy, wakacyjna atmosfera sprawią, że dzieci chętnie po nią sięgną.
Książkę polecam przedszkolakom (pod warunkiem, że potrafią dłużej skupić się na czytanym tekście) oraz uczniom szkoły podstawowej. Będzie to dobra lektura zarówno dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w czytaniu, jak i szóstoklasistów kochających konie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz