Etykiety

środa, 24 sierpnia 2016

Dziennik łowcy przygód. Extremalne Borneo” autorstwa Szymona Radzimierskiego

14 września, nakładem Wydawnictwa Burda Książki ukaże się „Dziennik łowcy przygód. Extremalne Borneo” autorstwa Szymona Radzimierskiego.
W załączniku przesyłam informację prasową, oprócz tego wstęp o Szymonie w postaci reportażu na TVN24 oraz adres jego profilu na Facebooku i bloga. Zachęcam do kontaktu z Wydawnictwem (dane w stopce) w sprawie współpracy przy promocji książki.
Oprócz tego zachęcamy do obejrzenia filmów, w których Szymon czyta fragmenty swojej książki:
Książkę zrecenzowali już najpopularniejsi podróżnicy w Polsce: Jasiek Mela, Marek Kamiński, Jakub Porada oraz Marek Tomalik:
„Kiedy sięgnąłem po tę książkę momentalnie z pamięci wskoczyły słowa piosenki Małego WuWu:
Bo u nas na podwórzu
Najlepsze są podróże,
Tu możesz sobie z bliska
Obejrzeć nieznany ląd!
(…)
Szymon zaprasza do podróży … i do pisania w podróży. Czyni swą powinność w bardzo sugestywny sposób m.in. prowadząc ze swoim czytelnikiem dialog.  Trudno mi było oderwać  się od jego przygód i opowieści na dzień przed kolejną wyprawą do Australii. Polecam dużym i Małym: wolno książkę smakować, czym prędzej samemu pisać i Podróżować!”
*(Tekst Jerzy Bielunas, z płyty „Tam, tam i tu”)
„Nigdy nie jest ZA WCZEŚNIE na podróż. Szymon jest tego żywym dowodem.
A po pasjonującej lekturze jego wyprawy, nikt mi nie powie, że jest ZA PÓŹNO, żeby poznać od podszewki Borneo.”
JAKUB PORADA, DZIENNIKARZ TVN i TTV, PODRÓŻNIK
*****
„Podróże kształcą i o tym wie już chyba każdy. Jednak podróże z dziećmi to ciągle trochę temat tabu. Szymon i jego rodzinka te stereotypy rodziny-domatorów przełamują i robią kosmiczne rzeczy. Jak kiedyś będę miał syna, pójdę za ich przykładem! Inspirujecie!”
*****
Jasiek Mela, Prezes Fundacji Poza Horyzonty
„Świetny przewodnik survivalowy dla najmłodszych! Dobra pozycja dla dzieciaków, które kochają przygody i są ciekawe świata, a jeszcze lepsza dla tych, które jeszcze nie miały okazji zarazić się pasją podróżowania! Przewodnik, książka przygodowa, dziennik energicznego Simona i garść wiedzy o dżungli i Borneo w jednym! Szczerze polecam!”
Marek Kamiński
Szymon Radzimierski w tym roku kończy 10 lat, kiedy zaczynał pisać swojego bloga www.planetkiwi.pl miał osiem. Mieszka w Łodzi, chodzi do dwujęzycznej szkoły, biegle mówi i pisze po polsku i angielsku. W podróżach towarzyszą mu rodzice, zwani czule: Muńka i Daddy choć Szymon umieszcza ich na dalszym planie swoich opowieści, są świadkami, uczestnikami, albo obiektami dosłownie każdej przygody.
Decyzję o kierunku podejmują w dwie godziny. Pierwszy raz wyprawili się, kiedy Szymon miał półtora roku. Spędzili miesiąc w Tajlandii, byli w Malezji i Singapurze. Od tamtej pory nie ma granic w ich podróżowaniu. Szymon był i jest tak właśnie wychowywany że nic nie ogranicza zdolności, ciekawości, chęci rozwoju. Nie przycina do równego poziomu, wspiera talenty. Szymon chodzi do wielojęzycznej szkoły w Łodzi (w tym roku skończył czwartą klasę). Mówią tam po polsku, angielsku i hiszpańsku. Swojego bloga prowadzi w dwóch językach równocześnie. Na tym także polega jego unikalność.
Na pewno przeszkodą w poznawaniu świata bez granic nie jest brak pieniędzy. Plan podroży powstaje już pół roku przed wyjazdem. Dzięki temu mogą kupić tanie bilety często to właśnie promocje cenowe decydują o tym, dokąd rodzina Szymona się wybierze. Na Kubę udało im się kiedyś dolecieć za 100 euro na osobę. Na wyjazdy wykorzystują wakacje i ferie, ale jeśli zdarzy się wyjazd podczas roku szkolnego, nikt nie robi z tego powodu problemu. Kiedyś podczas wakacji zwiedzali 34 kraje, teraz jeden. “Do tego się dojrzewa”, mówią.
MEDIA I NAGRODY.
W 2015 roku blog Szymona otrzymał nagrodę Star of the Week anglojęzycznego portalu blogowego dla dzieci i młodzieży Kids Blog Club. W maju 2016 telewizja TVN24 w programie Polska i Świat opublikowała reportaż pt. Mały globtroter o Szymonie, jego pasji podróżniczej, blogowaniu i planach wydania książki. Liczne reportaże o jego pasji ukazują się także w prasie elektronicznej. Szymon bardzo też lubi spotkania w klubach podróżniczych, szkołach i przedszkolach, podczas których przygotowuje prezentacje z pokazami zdjęć i opowiada o swoich przygodach.
DZIAŁALNOŚĆ EKOLOGICZNA.
Szymon uwielbia wyzwania i uważa, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Wyprawa na Borneo sprawiła, że postanowił zaangażować się w ochronę tamtejszych lasów deszczowych, a zwłaszcza zagrożonych działalnością człowieka gatunków zwierząt (orangutanów, nosaczy, dzioborożców). Całkowicie zrezygnował z jedzenia produktów zawierających olej palmowy. Podczas swoich prezentacji i pokazów apeluje o zaangażowanie się w ochronę wycinanych lasów deszczowych, a zwłaszcza o niekupowanie żywności z olejem palmowym, głównym sprawcą wypalania dżungli na Borneo pod uprawy przemysłowe.
BEZPRECEDENSOWY PROJEKT EKOLOGICZNY NA BORNEO
Szymon jest pomysłodawcą i współtwórcą projektu edukacyjnoekologicznego Junior Rangers Kapuas Hulu. Ten uruchomiony w 2016 roku, wspólnie z lokalną indonezyjską organizacją Kompakh, projekt ma na celu zaangażowanie dzieci i młodzieży z lokalnych wiosek na Kalimantanie w ochronę lasu deszczowego i zagrożonych gatunków zwierząt. Prowadząc zajęcia ekologiczne dla miejscowych mieszkańców wolontariusze promują świadomość ekologiczną, aktywną ochronę zwierząt i inne rodzaje aktywności włączając lokalną społeczność w działanie na rzecz ochrony przyrody.
Cel projektu: Zaangażowanie miejscowych dzieci i młodzieży w ochronę dzikiej przyrody lasów deszczowych na Borneo, poprzez serię aktywności związanych ze środowiskiem. W dłuższej perspektywie: stworzenie sieci „młodych strażników przyrody”, tj. dzieci i młodzieży świadomych ekologicznie i aktywnie zaangażowanych w ochronę bogactw przyrodniczych regionu Kapuas Hulu.
Miejsce: miasto Putussibau i okolice, region Kapuas Hulu (tzw. Heart of Borneo), Kalimantan
Zachodni, Indonezja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz