Etykiety

sobota, 20 sierpnia 2016

Sir Steve Stevenson "Agata na tropie. Miecz króla Szkocji" il. Stefano Turoni


Sir Steve Stevenson, Agata na tropie. Miecz króla Szkocji, il. Stefano Turoni, tł. Ewa Grabowska, Warszawa „Wilga” 2015

Regularnie wracamy do książek z serii „Agata na tropie” ze względu na interesującą fabułę, przełamywanie stereotypów, przystępne dla dzieci zagadki kryminalne, wciągającą akcję, prosty język, tekst napisany w taki sposób, że bardzo przyjemnie czyta się na głos (co u nas jest bardzo ważne), a do tego niezwykłe przygody, które chciałby przeżyć każdy mały detektyw/ poszukiwacz. Do tego w każdym tomie mali czytelnicy mogą dowiedzieć się kolejnych ciekawostek o ważnych miejscach na świecie. Seria jest jakby spełnieniem dziecięcych marzeń o niezwykłych, niebezpiecznych akcjach i niesamowitych umiejętnościach łączenia faktów.

Tym razem sięgnęłyśmy po trzeci tom. „Miecz króla Szkocji”. Akcja rozpoczyna się niepozornie: kuzynostwo w końcu ma wakacje i może odpocząć od szkolnych obowiązków. Swój wolny czas spędzają u dziadka Godfrey’a – światowej klasy baloniarza. Larry ubiera się w najgorszy strój jaki znajduje w swojej szafie, aby spotkać się z „Dorotką” (zakochaną w nim koleżanką z dzieciństwa), aby ją do siebie zniechęcić. Ku jego zaskoczeniu dziewczyna bardzo się zmieniła i kiedy on marzy, aby ich spotkanie trwało zdecydowanie dłużej niż to sobie planował niespodziewanie otrzymuje wiadomość ze swojej elitarnej szkoły dla detektywów. Jak zwykle od rozwiązania zagadki zależy zaliczenie przez niego egzaminu. Kiedy chłopak zaczyna panikować Agata (jego kuzynka) uspokaja go i mówi, co po kolei trzeba zrobić, aby rozpocząć śledztwo. Po opanowaniu sytuacji ruszają balonem do zamku Dunnottar w Szkocji, gdzie w czasie otwarcia wystawy skradziono miecz króla Szkocji. Jest to bardzo wartościowa pamiątka, którą wielu kolekcjonerów chciałoby posiąść. Zadaniem grupy detektywów będzie wykrycie sprawcy i odnalezienie przedmiotu. Dokładne przesłuchania sprawiają, że dzieci czują się lekko zagubione. Do tego niezwykła ilość śladów nasuwa Agacie pewien pomysł. Jaki? Przekonajcie się sami.

Bohaterowie tej książki są bardzo charakterystyczni. Larry jest zapatrzonym w siebie i nieco leniwym nastolatkiem mogącym kształcić się w prestiżowej szkole. To, że jeszcze nie został wyrzucony zawdzięcza Agacie i jej umiejętności przekonywania go, że jest świetny. To właśnie dzięki tej dużo młodszej dziewczynie, jej zamiłowaniu do kryminałów Larry może rozwiązać kolejne zagadki. Niesamowicie błyskotliwa, oczytana, pracowita, realizująca swoje plany Agata pomaga kuzynowi z jednego bardzo ważnego powodu: dostarcza jej materiałów do pisania książek. Jak na bardzo inteligentną osobę przystało potrafi upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: ćwiczy własne umiejętności oraz zapewnia Larrego, że posiada wystarczające umiejętności do rozwiązywania zagadek.

Całość jest niesamowicie przystępna. Książka posiada dużą czcionkę, dzięki czemu czyta się ją szybko i doskonale sprawdza się zarówno jako lektura do słuchania dla przedszkolaków oraz do czytania dla uczniów. Mali czytelnicy dowiedzą się z niej wielu interesujących rzeczy, m. in. czym jest kilt.

Całość wzbogacono interesującymi, czarno-białymi ilustracjami doskonale uzupełniające historię. Do tego niewielkie rozmiary pozwalają na cieszenie się lekturą w czasie spacerów.

Książkę  (podobnie jak całą serię) polecam wszystkim dzieciom.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz