Etykiety

czwartek, 11 sierpnia 2016

Lincoln Peirce "Zapiski luzaka. Odlot!"http://nk.com.pl/zapiski-luzaka-7-odlot/2326/ksiazka.html#.V6yNmTW83IU
Lincoln Peirce, Zapiski luzaka. Odlot!, tł. Magdalena Koziej, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2016
Rozpoczęcie tygodnia od przygotowań do rocznicy otwarcia szkoły, otrzymania obowiązku wdrożenia nowego ucznia, będącego sztywniakiem w szkolne życie oraz lekcje u najbardziej złośliwej nauczycielki wydają się być początkiem katastrofy, która wraz z czytanymi stronami staje się coraz większa. Natanowi nie łatwo nawiązać z Breckenridgeem Puffingtonem III kontakt. Nowy uczeń nie tylko wyróżnia się wyglądem, nazwiskiem, ale i zainteresowany. W czasie spotkań klubu czytelniczego w bibliotece ginie w… atlasie roślin. Do tego nie lubi on żadnych sportów, a już najbardziej tych zespołowych, w których człowiek nie dość, że się poci to jeszcze może nabyć kontuzji. Po jednym dniu z nim Natan ma już dość i zaczyna unikać swojego podopiecznego. Jednak czułe oko dyrektora wypatrzy to zaniedbanie. Kolejnego szoku Natan doznaje, kiedy odkrywa, że jego nowy kolega w przedszkolu był całkowicie innym chłopcem, że przez jakiś czas chodzili razem do grupy. Czy nowy uczeń tylko się kamufluje? Przekonajcie się sami.
Akcja tocząca się wokół szkolnych przygotowań do obchodów rocznicy otwarcia szkoły staje się też pretekstem do opowiedzenia wycinka historii szkolnictwa. Dzieci dowiadują się, że dziewczynki edukowały się inaczej, jakie musiały mieć stroje, a bibliotekarka znajdzie w swoich magazynach coś, co przykuje uwagę Natana-komiksiarza. Gdyby tego było mało dyrektor zorganizuje konkurs, w którym trzeba przynieść rzecz mogącą całkowicie odmienić szkołę. Szukanie, szperanie, podglądanie, wypytywanie, obserwowanie nie pójdą na marne. Sypiący się budynek dzięki drużynie będzie miał szansę na metamorfozę i modernizację. Obchody stają się pretekstem do lepszego poznania każdego zakamarka i wtedy mogą przydać się niezwykłe umiejętności Breckenridge’a Puffingtona III.
„Zapiski luzaka” Lincolna Peirce’a to bardzo interesująca seria książek dla uczniów szkoły podstawowej. W każdej części młodzi czytelnicy nauczą się czegoś nowego. Czasami narzekający i szydzący ze świata Natan okaże się zabawnym, otwartym, a do tego bardzo ciekawym nastolatkiem, z którym można poszukiwać odpowiedzi pytania, inspirować się oraz przeżywać niezapomniane przygody. „Odlot!” to już ósmy tom przygód bohatera. Akcja wciąga od pierwszej strony. Lekka fabuła, żywy język, przeplatanie tekstu komiksem sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko.
Czytelnicy „Zapisków luzaka” przekonają się, że szkoła nie jest wcale takim nudnym miejscem. Toczy się tu prawdziwa walka o przetrwanie: trzeba stawić czoło szkolnym łobuzom, powalczyć z nudą, zmierzyć się z groźnymi nauczycielami i ujść z życiem ze starcia z walącą się szkołą. Do tego uczy akceptacji, wybaczania, patrzenia na innych z empatią, dystansowania się do wcześniejszych swoich doświadczeń, współpracy oraz rywalizacji. Tu nie ma miejsca na nudę. Codziennie dzieje się coś interesującego. Szkolne życie towarzyskie kwitnie. Zwłaszcza, kiedy ma się ekscentrycznych znajomych. Natan pokazuje nam też, że chłopcy mogą i kolegują się z dziewczynami, że one mogą być tak samo zakręcone na punkcie własnych pasji jak chłopcy.
Wielkim plusem są proste rysunki komiksów i ich – wzorowana na dziecięcych pomysłach – fabuła pozwalająca na godzenie się ze światem wymagających nauczycieli oraz przeżywanie niezwykłych przygód. Dzięki zainteresowaniom Natana młodzi czytelnicy dowiedzą się wiele na temat tworzenia komiksów, przemianach społecznych. Dzięki tym urozmaiceniom lektury młodzi czytelnicy nie będą się nudzić w czasie czytania.
Książkę polecam uczniom szkoły podstawowej. Myślę, że jest to interesująca lektura zarówno dla chłopaków, jak i dziewcząt. Skutecznie zachęci do czytania tych, którzy nie lubią spędzać czasu z książką.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz