Etykiety

wtorek, 23 sierpnia 2016

Miguel Diaz Vizoso, Thierry Culliford "Smerfy. Dzieciak u Smerfów" il. Jeroen De Coninck, Nine CullifordMiguel Diaz Vizoso, Thierry Culliford, Smerfy. Dzieciak u Smerfów, il. Jeroen De Coninck, Nine Culliford, tł. Maria Mosiewicz, Warszawa „Egmont” 2016
Każdy z nas choć raz w życiu miał do czynienia z dzieckiem, o którym można by pomyśleć złośliwy dzieciak. Pozornie zadbane, mające wszystko, a jednak tak psotne, niezdyscyplinowane i wywołujące w otoczeniu negatywne emocje, że nie daje się polubić. Psucie wszystkiego, robienie złego wrażenia i dążenie do zwrócenia na siebie uwagi jest dla nich celem. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w komiksie „Dzieciak u Smerfów”.
Papa Smerf wraca do domu na bocianie niemającym zmysłu orientacji, dlatego błądzi po okolicy. Do tego trafiają na burzę, która uszkadza biednego ptaka. Na szczęście jego upadek dostrzega Wojciech Dobrotliwy i opiekuje się rannym bocianem. Opowiada mu też o swoim siostrzeńcu, który ma przyjechać do niego z miasta. Jest to bardzo psotny chłopiec, ale to Wojciecha nie zraża. Wręcz przeciwnie: chce pomóc samotnej siostrze w wychowaniu Miłusia. Przywozi go podróżny na furmance z sianem i od tego momenty w okolicy zaczynają się same kłopoty: zwierzęta przestają być bezpieczne, stary Wojciech jest zrujnowany, a dzieciak ze swoją maskotką Paskudkiem trafia do wioski Smerfów, gdzie wyrządza liczne szkody. Papa Smerf jednak znajdzie wyjście z trudnej sytuacji nawet, kiedy w wiosce pojawi się Gargamel, który imponuje chłopcu. Wielkie samolubstwo i złośliwość starego złego czarownika sprawiają, że staje się on idolem Miłusia, który w ramach wkradania się w łaski potężnego Gargamela pomaga złapać Smerfy. Jak w takiej sytuacji poradzi sobie Papa Smerf? Czy uda mu się uratować Smerfy i sprawić, że chłopiec całkowicie się zmieni? Przekonajcie się sami.
„Dzieciak u Smerfów” to niedługi komiks dla dzieci i dorosłych. Czytelnicy znajdą w nim interesującą lekturę z ulubionymi bohaterami, ciekawymi wydarzeniami, pozytywnymi i negatywnymi bohaterami oraz pouczającymi wnioskami. Odkryją, że nawet najbardziej niegrzeczne dziecko może być całkowicie inne. Wszystko zależy od nas – dorosłych.
W komiksie znajdziemy znane z serialu animowanego Smerfy postacie i stylistykę rysunku pierwszego twórcy opowieści o niebieskich ludzikach. Opowieści jednak różnią się nieco akcją, prezentowanymi problemami ze względu na poruszanie bardziej aktualnych problemów. Wśród tomów tworzonych przez następców Pierre’a Culliforda znajdziemy takie tytuły jak „Smerf reporter”, „Smerfy hazardziści”, „Nie igra się z postępem” odwołujące się do tego, co czytelnicy znają z życia codziennego. Gnanie za sensacją, uzależnienie od hazardu, utrata mienia, wykorzystywanie robotów i bunt maszyn to częste motywy wielu filmów dla dorosłych, a w komiksach stały się pouczającymi przygodami niebieskich ludków.
Komiks polecam wszystkim dzieciom. Będzie to doskonała lektura dla uczniów i przedszkolaków, którzy nie przepadają za książkami. Czytanie komiksów pomoże rozwinąć czytelnicze zainteresowania.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz