Etykiety

niedziela, 28 sierpnia 2016

Paulina Kaniewska "Rysuję i ścieram. Pszczółka Maja" il. Karol Kinalhttps://sklep.egmont.pl/ksiazki/bohaterowie/p,rysuje-i-scieram-pszczolka-maja,11876.html
Paulina Kaniewska, Rysuję i ścieram. Pszczółka Maja. il. Karol Kinal, Warszawa „Egmont” 2016
Często w rozmowach z rodzicami dzieci w wieku przedszkolnych słyszę „chciałabym/chciałbym nauczyć/ przygotować dziecko”. Często niepokój o stan wiedzy, umiejętności budzi pójście do przedszkola, a później do szkoły. Do tego jest on potęgowany niechęcią pociechy do kredek, bez których nie wyobrażamy sobie przedszkolno-szkolnej edukacji. Jakie znajdujemy rozwiązanie? Przymus, który nigdy nie przekłada się na efektywność. Co zniechęca dzieci do podejmowania prób rysowania? Zbyt monotonne ćwiczenia, zbyt twarde kredki, którymi źle się rysuje i przekonanie o tym, że kiepsko rysują. Mówiąc mu ciągle: „następnym razem zrób to lepiej” dajemy małemu odkrywcy sygnał, że mimo jego starań ćwiczenie wykonano źle, więc po co starać się i próbować skoro to zawsze kończy się porażką. Warto doceniać każdy twórczy wysiłek dziecka. Jeśli tworzy na ścianach to niech to robi dalej. Kiedyś z tego wyrośnie.
Poza ścianami świetnym materiałem do ćwiczenia rączek są różnego rodzaju masy oraz książeczki z pisakami sucho ścieralnymi. Nie wymagają one takiego nacisku narzędzia do pisania jak kredki, a do tego posiadają bardzo ważny dla dzieci element zabawowy: możliwość powtarzania ćwiczenia, eksperymentowania z rysowaniem, zarysowywania różnych kształtów. Dzięki możliwości wymazywania wcześniejszej pracy dziecko bawi się poprawiając wcześniejsze niedoskonałości. Sam fakt możliwości napisania i zmazania tego sprawia, że nasza pociecha potraktuje to jako interesującą zabawę. My w czasie takich pierwszych ćwiczeń po prostu bazgrałyśmy, zarysowywałyśmy kształty, a następnie przeszłyśmy do kolorowania, rysowania, pisania i zaznaczania, a wszystko na książeczkach, po których można pisać pisakami sucho ścieralnymi.
Wydawnictwo Egmont regularnie poszerza swoją ofertę książeczek do takich ćwiczeń. Charakteryzuje je to, że w świat nauki zabierają dzieci baśniowi bohaterowie. Tym razem wyruszyliśmy w przygodę z Pszczółką Mają i jej przyjaciółmi. Wśród licznych zadań znajdziemy ćwiczenia pozwalająca rozwijanie spostrzegawczości, logicznego myślenia, porównywania, dopasowywania emocji, ćwiczenia dłoni przez rysowanie ścieżek wędrówki owadów, pisania i liczenia, labiryntów oraz samodzielnego rysowania. Całość jest przemyślana i bardzo dobrze przystosowana dla przedszkolaków.
W czasie ćwiczeń pozwalam córce na swobodę, dlatego czasami rozwiązywanie zadań przekształca się w bazgranie, co też jest bardzo ważne w czasie ćwiczenia dłoni, ponieważ dziecko wtedy odkrywa swoje możliwości, lepiej kontroluje dłoń, ma lepszą koordynację ruchowo wzrokową. Ważne, aby nauka kojarzyła mu się z zabawą, możliwością swobodnego realizowania swoich potrzeb oraz możliwością eksperymentowania. U nas takim eksperymentowaniem jest zarysowywanie kształtów, liter, rysunków, co szczególnie podoba się w przypadku pierwszych książeczek (z możliwością ścierania), ponieważ przedmiot na obrazku na chwilę znika z oczu dziecka. Pamiętajcie, że książeczki mają być do nauki przez zabawę, a nie do podziwiania, jak estetycznie je wypełniono. To też jest ważne, ale najważniejsze są dziecięce emocje, pozytywne nastawienie do wykonywanego ćwiczenia.
Wszystkie książeczki z Wydawnictwa Egmont doskonale sprawdzają się w czasie podróży pociągiem, spędzaniu czasu w poczekalniach, szpitalach, deszczowe dni czy chłodne dni. Są też doskonałym materiałem do wspólnej zabawy dzieci. Każdy ma szansę narysować w niej swoje arcydzieło, rozwiązać zadania, a po zmazaniu przekazać koledze/koleżance i przyglądać się pracy rówieśnika. W naszym domu bardzo dobrze sprawdzają się zabawy w wymienianie się książeczkami. Każde dziecko dostaje książeczkę z innym bohaterem, wykonuje jedno zadanie, następnie daje osobie siedzącej po prawej, aby sprawdziła i poprawiła oraz zmazała i wykonywała kolejne zadanie. W ten sposób dzieci w czasie zabawy mają kontakt z kilkoma ulubionymi bohaterami, uczą się współpracować, dostrzegać niedociągnięcia innych (spostrzegawczość) oraz starają się wykonać ćwiczenie bardzo szybko i jak najlepiej.
Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz