Etykiety

piątek, 26 sierpnia 2016

Agnieszka Stelmaszyk "Dropsik potrzebuje pomocy" il. Magdalena SaramakAgnieszka Stelmaszyk, Dropsik potrzebuje pomocy, il. Magdalena Saramak, Warszawa „Wilga” 2014
„Dropsik potrzebuje pomocy” Agnieszki Stelmaszyk to opowieść o trzech szczeniakach, które trafiły do kapryśnej, bogatej pani szybko nudzącej się psotnymi zwierzakami i pozbywającej się ich. Zwierzęta trafiają do fałszywego azylu, który przetrzymuje czworonogi w fatalnych warunkach. Równocześnie toczy się opowieść o niepełnosprawnej Martynce. Dziewczynka większość czasu spędza w fotelu czytając książki, oglądając przechodniów, krajobraz za oknem. Codziennie musi jeździć na rehabilitację i powinna wychodzić na spacery, ale bardzo wstydzi się tego, w jaki sposób chodzi. Nie lubi kiedy zwraca na siebie uwagę, ludzie jej się przyglądają, pokazują palcem. Chciałaby być jak każde zdrowe dziecko. Jej mama bardzo się o nią martwi, bo dziewczynka przez swoją izolację nie ma żadnej koleżanki.
Pewnego dnia mam zostawia ją na chwilę w domu. Robi zakupy, a Martynka przez okno obserwuje otoczenie. W deszczu dostrzega dziewczynkę z parasolem i psem. Ku jej zaskoczeniu oboje zwracają na nią uwagę i machają do niej. Martynka wmawia sobie jednak, że to na pewno do kogoś innego.
W czasie kolejnego przymusowego spaceru z mamą poznaje dziewczynkę z psem, która wcześniej do niej machała. Liwia z wyczuciem opiekuje się niepełnosprawną koleżanką w czasie spacerów. Spędzają ze sobą bardzo dużo czasu. Razem też wyjeżdżają na wieś, gdzie ich życie ulegnie całkowitej przemianie: stają się sobie jeszcze bliższe, wspólnie przeżywają niezapomniane chwile, a Martynka może mieć swojego kochanego psiaka. Jak on do niej trafił z fałszywego azylu, z którego zwierzęta nie mogą się wydostać? Przekonajcie się sami.
„Dropsik potrzebuje pomocy” to pouczająca opowieść o konieczności wyrozumiałości, pomagania sobie, wielkiej sile przyjaźni. Mali czytelnicy znajdą tu pozytywne i negatywne postaci, akcję trzymającą w napięciu. Lektura uwrażliwia na cierpienie innych i zwierząt, pokazuje jak bardzo ważna jest empatia.
Książkę wzbogacono nielicznymi prostymi szkicami dobrze wkomponowanymi w treść. Duża czcionka sprawia, że książkę czyta się szybko. Proste zdania, niedługie rozdziały zachęcą młodych czytelników do poznawania kolejnych przygód bohaterów.
„Dropsik potrzebuje pomocy” należy do serii książek „Kto mnie przytuli”. W każdej lekturze znajdziemy opowieść o niezwykłym zwierzęciu, jego dziwnych losach, poszukiwaniu domu, niesieniu pomocy, odzyskiwaniu zaufania, miłości, przyjaźni, pomysłowości zwierząt. Wszystkie są wzbogacone szkicami wkomponowanymi w treść, mają dużą czcionkę. Prosty język, szybka, wciągająca akcja i szczęśliwe zakończenie zachęcają dzieci do sięgania po kolejne przygody czworonogów: psów i kotów.
„Dropsik potrzebuje pomocy” to interesująca książka dla uczniów nauczania początkowego. Wydarzenia opisane w lekturze będą doskonałym materiałem do dyskusji na temat tolerancji, empatii, niesienia pomocy, oszustwach, uczciwości. Opowieść polecam małym miłośnikom zwierząt.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz