Etykiety

środa, 10 sierpnia 2016

"Bogowie i bestie" Jacek Wietecki

Jacek Wietecki
Bogowie i bestie
ISBN 978-83-8062-070-4
„Jacek Wietecki ‒ obdarzony wyobraźnią tłumacz o ustalonej już pozycji ‒ przystępuje teraz do pisania własnej prozy i rezultaty są imponujące. Nie ma wątpliwości, że jest to pisarz, któremu warto się przyglądać”.
Jonathan Carroll
Zbiór składa się z minipowieści Bogowie i bestie, opowiadania  Siostrzyczka i noweli Ślepa seria.
W piękną lipcową niedzielę pisarz Leszek Tyl budzi się w pustym mieszkaniu: jego  najbliżsi zniknęli.  Na całym świecie wyznawcy religii odlatują do swoich rajów. Trzynaście godzin. Tyle czasu zostało bohaterowi do północy, aby wyrwać zbuntowaną córkę z rąk satanistów – albo dołączyć do żony i syna w chrześcijańskim Niebie… (Bogowie i bestie)
Dlaczego  rodzice milczą, kiedy pytasz ich o siostrę, której obraz prześladuje cię od lat? Co się z nią stało? A może ona nigdy nie istniała? (Siostrzyczka)
Kiedy w krótkim odstępie czasu na ogródkach działkowych ginie druga nastolatka, letnicy biorą sprawy w swoje ręce i podpalają dom zajmowany przez samotnego dziwaka o niejasnej przeszłości.  Czy to wyrachowany morderca czy też pechowiec, który padł ofiarą wielu nieszczęśliwych przypadków? (Ślepa seria)
We wszystkich tych tekstach  autor  zastanawia się nad rolą przypadku w ludzkim życiu, pyta o siłę moralnych hamulców w świecie, który „wypadł z formy”, po tym jak obowiązujące w nim reguły okazują się raptem inne niż te dobrze znane i rozpoznane.
Jacek Wietecki ‒ nauczyciel akademicki, konsultant literacki, tłumacz z języka angielskiego. Bogowie i bestie są jego debiutem literackim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz