Etykiety

piątek, 9 kwietnia 2021

Kartonowe klocki konstrukcyjne CARDBLOCKS. Zestaw dodatkowy 1

 


Klocki konstrukcyjne to świetny materiał do rozwijania kreatywności, ćwiczący wyobraźnię przestrzenną, koncentracji, planowania działań, projektowania. Do tego uczą myślenia przyczynowo-skutkowego i są świetną pomocą do nauki matematyki (liczenie, szacowanie, ułamki). Do tego mogą być wstępem do nauki programowania czy projektowania architektonicznego. Różnorodne zestawy pozwalają na tworzenie wszystkiego, na co pozwoli wyobraźnia oraz umiejętności planowania. Zestawy kartonowych klocków są ciekawym pomysłem na rozwijanie świadomości geometrycznej. Konieczność złożenia bryły, z której powstaną większe elementy pozwala na rozwijanie analizowania wyglądu powierzchni brył. Do tego staną się świetnym punktem wyjścia do zbudowania własnej budowli z papieru. Proste moduły dają spore pole manewru. Większe całości będą dobrą podstawą do tworzenia bardziej rozbudowanych konstrukcji. Tworzenie z nich wymaga sporo cierpliwości i sprytu.
Mimo prostoty mojej córce bardzo spodobał się taki materiał. Daje jej możliwość nie tylko budowy ciekawych kształtów, uczy sposobu zabezpieczania konstrukcji, ale też pozwala na pokrywanie ich farbami, dzięki czemu konstrukcje mogą być w takich kolorach, w jakich chce. Oczywiście po zbudowaniu i pomalowaniu ich już raczej nie nadają się do kolejnego składania. Zdecydowanie są to klocki do stworzenia budowli, która będzie dziecku dłużej towarzyszyła.
Plusem tych materiałów jest to, że są w 100% ekologiczne i produkowane w Polsce, czyli nie dość, że dbamy o środowisko to jeszcze o gospodarkę naszego kraju. Uważam, że są ciekawą alternatywą do plastikowych, a nawet drewnianych klocków. O ile pierwsze pomagają na wielokrotne złożenie przez szkolne urwisy to już drewniane w tym wieku nudzą. Papierowe staną się doskonałym kompromisem: nie będą nudziły, staną się elementem wystroju, a do tego zmuszą dzieci do aktywności i twórczego spędzania czasu.
Wszystkie elementy w zestawie wykonano z wytrzymałej tektury typu kraft. Klocki dostajemy w postaci kart, z których trzeba „wyrwać” szabloy. Jednak są tak dobrze wycięte, że są praktycznie wyjmowane, a nie jak w przypadku publikacji do wyrywania wyciskane. Na każdym elemencie zaznaczono miejsca, w których należy zgiąć. Pracę warto zacząć od przeanalizowania instrukcji, samodzielnego złożenia i zademonstrowania dziecku, w jaki sposób to zrobić. Samodzielniejsze powinny poradzić sobie samie. Moja córka po dwóch wspólnych złożeniach elementów kolejne pięknie składała. Budowle mimo takiego materiału są zaskakująco trwałe i świetnie sprawdzają się, jako materiał do malowania i kolorowania pisakami.
Dużym plusem jest to, że w czasie składania elementów ręce cały czas pracują. I to obie. To wymaga sporej zręczności, ćwiczenia motoryki, rozwiniętej koordynacji ręka-oko. Czasami składanie konstrukcji wymaga współpracy dwóch osób, dlatego pomoc rodzica lub starszego rodzeństwa bardzo się przydaje. Jeśli dzieci mają zaburzenia sensoryczne i mają tendencję do brania małych przedmiotów do buzi musimy uważać na złączki i ścinki.
Kilka zestawów można ze sobą łączyć i tworzyć różnorodne podstawowe konstrukcje, z których dzieci będą mogły budować większe budowle. Po złożeniu klocki zajmują sporo miejsca. W naszym pudełku są cztery klocki. Każdy zestaw to kolejne możliwości. Zaletą tych zestawów jest to, że zarówno w czasie składania klocków, budowania podstawowych konstrukcji, a następnie sporych budowli dziecko będzie spędzało ciekawie czas i rozwijało swoje zdolności techniczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz