Etykiety

środa, 14 kwietnia 2021

Konkurs literacki dla dzieci "Popisz się talentem"Przyszłość świata leży w rękach dzieci!
Teraz mają szansę ją opisać.
Trwa 5. edycja “Popisz się talentem” - największego w Polsce konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych, organizowanego przez wydawnictwo Nowa Era! Do 25 kwietnia młodzi twórcy mogą przysyłać opowiadania o tym, co będzie się działo na Ziemi za 100 lat. Nagrodą dla trzydziestu najlepszych autorów będzie publikacja ich tekstów w prawdziwej książce! Szczegóły konkursu i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie https://www.nowaera.pl/popiszsietalentem

W tym roku jury konkursowe zaprasza dzieci, by opisały jak będzie wyglądał świat i życie ludzi w 2121 roku. Czy zdołamy uchronić się przed katastrofą klimatyczną? Kiedy w końcu udamy się w kosmiczne podróże i na spotkania z innymi cywilizacjami? Jak rozwinie się sztuczna inteligencja? Czy dokonamy przełomowych wynalazków i znajdziemy cudowne lekarstwo na wszystkie choroby? A może nasi potomkowie będą po prostu lepsi, mądrzejsi i bardziej troskliwi? To tylko niektóre z wątków, które mogą poruszyć dzieci w nadesłanych opowiadaniach. Nagrodą dla 30 laureatów konkursu będzie publikacja ich tekstów w prawdziwej książce - jej premiera jak zwykle odbędzie się jesienią i będzie wsparta szeroką kampanią informacyjną.

- Wyobraźnia to podstawowe narzędzie pracy pisarza. Ważniejsze niż pióro, kartka czy komputer. W tegorocznej edycji „Popisz się talentem” zachęcamy dzieci, by użyły wyobraźni, aby zajrzeć w przyszłość i opowiedzieć nam co tam zobaczyły. To temat, który rozpala wyobraźnię twórców od dziesiątek lat. Poza tym rok 2021 został ogłoszony rokiem Stanisława Lema, który nie tylko odważnie patrzył w przyszłość, ale też trafnie analizował i przewidywał to, co może się ludzkości przytrafić - komentuje pisarz Rafał Witek, autor powieści, wierszy oraz słuchowisk dla dzieci i młodzieży, a także juror konkursu Popisz się talentem. - Jesteśmy pewni, że kreatywność dzieci, ich ciekawość i spostrzegawczość pozwolą im stworzyć wyjątkowe teksty! Gorąco zapraszamy wszystkich uczniów szkół podstawowych do ruszenia w podróży ku przyszłości. Czekamy na Wasze opowiadania! - dodaje Rafał Witek.

Pełen tekst zadania konkursowego a także porady dla młodych pisarzy, przygotowane przez Wojciecha Widłaka, Zofię Stanecką, czy Grzegorza Kasdepke można znaleźć na stronie konkursowej.

Opowiadania konkursowe (maksymalnie 2.800 znaków bez spacji) dzieci mogą zgłaszać (także przy pomocy rodziców) za pośrednictwem strony https://www.nowaera.pl/popiszsietalentem do 25 kwietnia 2021 roku. Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas 1-4 oraz klas 5-8. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 25 maja, a jesienią ukaże się książka ze zwycięskimi opowiadaniami. Jak co roku cały dochód ze sprzedaży książki pokonkursowej wydawnictwo Nowa Era przekaże na cele charytatywne.

Wydawnictwo Nowa Era stworzyło konkurs Popisz się talentem w 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce. Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych. Dzięki Popisz się talentem już 120 młodych, dziecięcych pisarzy miało okazję poznać smak prawdziwego literackiego debiutu! To prawdopodobnie najmłodsi pisarze w Polsce, którzy mogą pochwalić się publikacją własnych tekstów. Do tej pory ukazały się 4 książki pokonkursowe: “Ukryte światy”, “Tajemnicza wyprawa”, “Wielka księga Marzeń” i “Zwierzaki mają głos”.

Jury konkursu Popisz się talentem 2021

Monika Hałucha (ur. 1979) – członkini Polskiej Sekcji IBBY promującej wartościowe książki dla niedorosłych, redaktorka merytoryczna w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era i magazynie „Świerszczyk”, współautorka aktywnościowych książek dla dzieci „Cyrk na kółkach”, „Porachunki robota Mata”, „Heca w kurniku”. Bibliofilka i kolekcjonerka pięknych publikacji.

Małgorzata Jankowska (ur. 1980) – specjalistka PR i komunikacji w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era, inicjatorka konkursu „Popisz się talentem”, koordynatorka licznych projektów edukacyjnych. Z wykształcenia dziennikarka. Prywatnie mama Kacpra i Dawida, z którymi w wolnych chwilach wymyśla niestworzone historie.

Małgorzata Węgrzecka (ur. 1967) – redaktor naczelna (od 2008) wydawanego przez wydawnictwo Nowa Era magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, pisarka. Wcześniej współpracowała też z „Ciuchcią”, „Tiną” czy „Pentliczkiem” (sekretarzyni redakcji). Z wykształcenia filolożka języka polskiego. Dla dzieci napisała m.in. trylogię detektywistyczno-magiczno-przygodową „Żółty Smok & „Żółty Smok”, „Akademia detektywów”, „Wyprawa po skarb”, dla dorosłych dzieci wymyśliła i współtworzyła „Leksykon fantastyki”. Uwielbia szarlotkę na ciepło (najchętniej bez lodów).

Wojciech Widłak (ur. 1957), polski pisarz tworzący książki dla dzieci, autor takich bestsellerów jak „Pan Kuleczka” (we współpracy z ilustratorką Elżbietą Wasiuczyńską), „Wesoły Ryjek”, „Marta i ufoludek” czy serii „Podręcznych nieporadników”. Za swą twórczość otrzymał główne nagrody w konkursie "Świat Przyjazny Dziecku" Komitetu Ochrony Praw Dziecka 2010 i 2011, Pióro Fredry 2011, nagrodę Guliwer w krainie Liliputów 2013 i PEGAZIKA 2016 w kategorii „Twórca książki dla dzieci i młodzieży”. Tworzy także teksty edukacyjne do podręczników.

Rafał Witek (ur. 1971) – autor powieści, zbiorów wierszy, opowiadań i słuchowisk radiowych dla dzieci. Zdobywca nagród literackich im. Kornela Makuszyńskiego, Astrid Lindgren i Leopolda Staffa. Twórca ponad 30 książek (m.in. „Plaża tajemnic”, „Julka Kulka, Fioletka i ja”, „Klub latających ciotek”, „Chłopiec z Lampedusy”, „Tresura pióra”) oraz tekstów edukacyjnych i czytanek publikowanych w podręcznikach do edukacji wczesnoszkolnej wydawnictwa Nowa Era.

***
Nowa Era to największe w Polsce wydawnictwo edukacyjne z kompleksową i nowoczesną ofertą obejmującą wszystkie etapy edukacyjne oraz wszystkie przedmioty, w tym także języki obce oraz największy w Polsce wybór kartografii szkolnej. Ofertę Grupy Nowa Era uzupełniają nowoczesne rozwiązania informatyczne, oprogramowanie wspomagające zarządzanie oświatą (firma VULCAN) oraz produkty z obszaru specjalnych potrzeb edukacyjnych, w tym popularna seria eduSensus.

Nowa Era to również wydawca najstarszego w Europie czasopisma literackiego dla najmłodszych Świerszczyk ,magazynu z zabawami logicznymi Świerszczyk, Krzyżówki i Łamigłówki oraz magazynu przyrodniczego Świerszczyk Reporter.. Ofertę Nowej Ery wzbogaciły ostatnio także wyjątkowe serie książek dla dzieci: Lubię czytać ze Strzałką, KsiążkoGry, Królewicz Lupi.

Nowa Era jest także pomysłodawcą i organizatorem dwóch ogólnopolskich inicjatyw, wspierających rozwój talentów i kluczowych kompetencji dzieci: konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych “Popisz się talentem” (od 2017 roku) oraz konkursu na najlepszy projekt edukacyjny, przeznaczonego dla uczniów szkół podstawowych i średnich, “Projektanci edukacji. Od pomysłu do projektu” (od 2010 roku).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz