Etykiety

piątek, 23 kwietnia 2021

Książki z naklejkami "Przyroda Polski" i "Recykling"


Nasze otoczenie jest fascynujące, dlatego warto podsuwać dzieciom odpowiednie książki, ćwiczenia, które pozwolą zrozumieć jego piękno oraz to, jaki mamy wpływ na otoczenie. Tu naprzeciw naszym potrzebom wyszły dwie publikacje z serii „Naklejki edukacyjne” wydawanej przez Wydawnictwo Jedność: „Przyroda Polski” i „Recykling”. Obie wprowadzają nas w ważne zagadnienia przyrody, świadomości zmian, ale też naszego wpływu na otoczenie. Każda w nieco inny sposób zachęca do dbania o otoczenie.
„Przyroda Polski” zawiera podstawowe informacje o klimacie, ukształtowaniu terenu, zwierzętach żyjących na określonym terenie, zagrożonych gatunkach fauny i flory. Do tego podstawowe informacje o składnikach przyrody ożywionej i nieożywionej, surowcach mineralnych, naukach pozwalających nam lepiej poznać otoczenie. Autorka zabiera nas w podróż po górach i wyżynach, nizinach, rzekach, lasach i nad morze. W publikacji znajdziemy podstawowe informacje z przyrody na poziomie nauczania początkowego.
„Recykling” to publikacja poświęcona śmieciom, ich segregowaniu, przetwarzaniu, dbałości o wrzucanie ich w odpowiednie, przeznaczone do tego miejsca. Młodzi czytelnicy zrozumieją, dlaczego segregowanie jest ważne. Do tego dokładnie dowiedzą się, jakie przedmioty można wrzucać do określonych pojemników i w jaki sposób mogą one być wykorzystane ponownie.
W obu publikacjach wykorzystano naklejki jako materiał pozwalający urozmaicić pracę z ćwiczeniami oraz pozwalający przepleść czytanie zabawą. Znajdujące się na jedenastu kolorowych stronach informacje pozwolą dzieciom na przyswojenie sobie oraz powtórzenie wiedzy, którą będą mogły zabłysnąć w szkole. Dzięki kolorystyce po wklejeniu naklejek książeczki te mogą służyć jako czytanki, bardzo dobrze zastąpią zeszyt do przyrody i rozbudzą ciekawość otoczeniem. Warto w czasie lektury sięgnąć też po mapę Polski i zachęcić dziecko do wodzenia po niej palcem, szukania wymienionych obszarów.
Publikacje te też mogą być punktem wyjścia do rozwijania samodzielnej nauki. Można na przykładzie pierwszych stron pokazać dziecku, w jaki sposób wyszukiwać informacje w internecie. Proste hasła będące tytułami rozdziałów będą świetną pomocą do samodzielnego stawiania kroków w zdobywaniu wiedzy o świecie. Zwłaszcza, że obie zawierają tematy ważne, bo z jednej strony uświadamiają nas, jak wygląda środowisko, a z drugiej uczą, w jaki sposób o nie zadbać, aby móc nadal cieszyć się jego pięknem.
My po książki z naklejkami sięgamy z kilku powodów. Przede wszystkim pomagają ćwiczyć motorykę małą, trzeba dobrze operować rękami, być precyzyjnym. Do tego pozwalają na ćwiczenie spostrzegawczości, zastępują puzzle, a zawarte w ćwiczeniach z serii „Naklejki edukacyjne” oswajają z cyframi, pomagają wprowadzić w świat większych liczb, pomagają zrozumieć sposób ich tworzenia i przećwiczyć zdobytą wiedzę. Plusem jest to, że trzeba się troszkę naszukać odpowiednich naklejek, ponieważ nie są zawarte na kartach z naklejkami w takiej kolejności, w jakiej pojawiają się w książce i to także urozmaica dzieciom pracę, sprawia, że staje się ona wyzwaniem i zmusza do wytężonej koncentracji, ale w formie zabawy. Niewielka ilość tekstu zachęci dzieci do samodzielnego czytania. Zdecydowanie polecam!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz