Etykiety

czwartek, 15 października 2020

Młodzież czyta o sporcie


 


Czytanie kojarzy się Waszym dzieciom z nudnymi lekturami? To pora to zmienić. Jeśli macie w domu małych miłośników sportu mam dla Was kilka propozycji. Na stronie wydawcy (na końcu link) na pewno znajdziecie więcej lektur dla młodych sportowców i miłośników sportu. Dzięki tym książkom odkryjecie, że czytanie o sporcie może być też nieświadomym zgłębianiem tajników wiedzy o świecie. Niektóre z lektur wprowadzą Was w kultury innych krajów, przybliżą zawiłe historie sportowców na tle światowych wydarzeń. Czytelnik niby czyta o sporcie, a zdobywa wiele cennej wiedzy, która zostanie z nim na dłużej, ponieważ w czasie lektury miał miłe skojarzenia. W końcu każdemu pogłębianie własnych zainteresowań wydaje się dużo ciekawsze niż studiowanie geografii czy historii, a tu możemy upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu. A może nawet i więcej, jeśli weźmiemy pod uwagę ćwiczenie umiejętności czytania, wydłużania czasu koncentracji, poszerzania słownictwa, pracy nad pamięcią oraz uświadamiania, że sukces nie bierze się z powietrza tylko wymaga ciągłego doskonalenia i nawet sportowcy muszą znać podstawy matematyki, dobrze, kiedy mogą swobodnie porozumiewać się w innych językach. Motywacji do nauki i pracy nad sobą naprawdę wiele. W każdej książce spora porcja bez ględzenia: „Siadaj do lekcji”. Zamiast tego można omówić z dzieckiem jego cel i do niego dążyć, a drogę wyznaczać na przykładzie znanych sportowców. Wyjście z założenia, że osoby osiągające sukcesy w tej dziedzinie muszą też mieć sporą wiedzę sprawi, że dziecko nieco inaczej spojrzy na szkolny obowiązek. A nawet jeśli nie to samo rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem i ćwiczenie koncentracji dadzą wspaniałe efekty.


Autor: Marcin Kalita

Tytuł: Juventus. Drużyna walecznych serc

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2019

Liczba stron: 200

Ocena: 9/10

Wiek: 8+

Opis ze strony wydawcy:

Skarbnica wiedzy o jednym z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich na świecie, Juventusie Turyn. Niezbędna pozycja w biblioteczce młodego fana piłki nożnej. Dla tej książki warto zejść z boiska i odłożyć piłkę na bok, by wczytywać się w fantastyczną historię tego wielkiego klubu.  

„Dla wszystkich marzycieli Juventus powinien być klubem wyjątkowym, bo powstał właśnie dzięki... marzeniom. Uczniom jednego z turyńskich liceów zamarzył się klub piłkarski i założyli go po lekcjach na ławce na jednym z miejskich skwerów! Ot, tak — po prostu.” 

Przystępnie napisana książka „Juventus. Drużyna walecznych serc” tłumaczy, dlaczego bez Juventusu trudno sobie wyobrazić dzieje światowego futbolu. Poznajemy: 

- historię powstania klubu, 

- najgenialniejszych piłkarzy (Ronaldo, Zidane) i ich niezrównane osiągnięcia, 

- bramkarskie legendy Juventusu (Combi, Zoff, Buffon, Szczęsny), 

- najskuteczniejszych trenerów, którzy przynieśli klubowi największą chwałę, 

- pamiętne mecze, które rozpaliły kibicowskie serca, 

- ciekawostki na temat m.in. herbu zespołu czy klubowych strojów,  

- ciekawostki o samym mieście Turyn. 

Na kartach książki „Juventus. Drużyna walecznych serc” nie zabrakło wspomnienia o naszych piłkarzach Juventusu: Zbigniewie Bońku i Wojtku Szczęsnym. 

Autorem książki jest Marcin Kalita, dziennikarz sportowy, korespondent, fotoreporter i ekspert telewizyjny. Słowem, jest to książka napisana przez miłośnika futbolu dla miłośników futbolu.

Recenzja:

Piłka nożna należy do tych aktywności, z którymi każdy z nas jakoś tam miał do czynienia. Uczenie dziecka umiejętności kopania piłki to jedno ze sposobów „łatwiejszego” zajmowania czasu i męczenia pociechy, żeby szybciej poszła spać (tak, ja też to robię). Z wiekiem przychodzimy do gier zespołowych i nie ma nic łatwiejszego w wytłumaczeniu dzieciom, że jedna drużyna kopie do jednej bramki, a druga do drugiej. W moim dzieciństwie nawet jedna bramka starczyła i wspólny dla dwóch drużyn bramkarz, który za każdą obroniona bramkę dostawał punkty, jakby był kolejną drużyną, czyli dzieci bywają naprawdę pomysłowe, żeby móc aktywnie spędzić czas.
Jeśli chodzi o oglądanie sportu to jestem z tych osób, które nie mają dość cierpliwości, dlatego nie interesowałam się tą dziedziną. Oczywiście do czasu. Meczy nadal nie oglądam, ale książki czytam z wielką przyjemnością. Zwłaszcza, że pozwalają zrozumieć mi świat sportu, przemycają sporo ciekawostek. Nawet ja – laiczka – zawsze w jakiś sposób ocierałam się o wiele pojęć, nazw. Wśród nich była też „Juventus”. Książki pozwalają mi wejść w świat tego, co kryje się pod nazwą, poznać początki, osiągnięcia, zrozumieć, dlaczego darzona jest podziwem.


„Juve nigdy się nie poddaje. Tu trzeba walczyć, nawet gdy wszystko wydaje się stracone” - Omar Sivori.

Książka Marcina Kality dostarcza bardzo dużo wiedzy, dzięki czemu młodzi miłośnicy sportu będą mogli popisać się nią przed znajomymi. Każdy wyciągnie z tej lektury cenną lekcję: marzenia są na wyciągnięcie ręki. Trzeba tylko chcieć, konsekwentnie dążyć do celu, współdziałać ze znajomymi, działać razem, bo w grupie siła. Takie podejście jest świetne nie tylko w sporcie, a rozwijanie nawyku współpracy, pokazywanie dziecku, co może osiągnąć dzięki zgranej drużynie jest bardzo ważne.


W książce znajdziemy wiele cennych informacji na temat Juventusu. Dowiemy się, w jaki sposób powstał, jak wyglądały początki, poznamy pierwsze sukcesy i porażki, uświadomimy sobie z jak wieloma trudnościami członkowie musieli sobie radzić. Poza dziejami klubu udamy się na wycieczkę do Turynu oraz miejsca warte odwiedzenia we Włoszech (czyli troszkę geografii, historii i kultury przy okazji poznawania tła). Ponadto poznamy najważniejszych dla drużyny zawodników, ich historie, przemyślenia, refleksje na temat zajmowania się tym, w czym są najlepsi. Dowiemy się, jaki ma to wpływ na ich codzienność, w jaki sposób każdego dnia podnoszą sobie poprzeczkę, uczą się nowych rzeczy, doskonalą techniki, godzą karierę sportową z utrzymywaniem relacji z bliskimi. Liczne zdjęcia pięknie wpisują się w treści i wzbogacają je, sprawiają, że lektura dla młodego czytelnika nie jest przegadana. Sprawiają one, że od czasu do czasu można oderwać wzrok od tekstu, zrobić sobie mini przerwę, przez co czyta się dużo szybciej. Do tego Marcin Kalita pisze w taki sposób, że ma się wrażenie, jakby nam osobiście opowiadał wszystkie zawarte w książce ciekawostki. Pytania retoryczne sprawiają, że z jednej strony takie odczucie się utrzymuje, a z drugiej skłania czytelników do uważnego czytania, zastanawiania się. Historia Juventusu jest tu ciekawą opowieścią o osobach, które je tworzą. Ich losy i dzieje klubu pięknie się zazębiają, dzięki czemu mamy pełną emocji opowieść, a nie książkę z samymi faktami. To przekłada się na stosunek czytelnika do czytanego tekstu, czyli bardziej emocjonalnego podejścia, co w konsekwencji daje bardziej zaangażowane czytanie. Na ostatnich stronach znajdziemy informacje na temat obecnie funkcjonującej Akademii Juventus w Polsce, kształcącej młodych adeptów piłki nożnej.

Marcin Kalita w swojej publikacji postawił na dawkowanie wiedzy, przemycanie jej. Niedługie rozdziały pełne ciekawostek podanych w taki sposób, że trudno uznać je za podręcznikowe nudzenie, dzięki czemu młodzi czytelnicy nieświadomie wchłaniają solidną dawkę wiedzy i to wcale nie o sporcie. Do tego opowieść uporządkowana, wzbogacona o herby i stroje Juventusu, a także trofea oraz legendarnych trenerów. Podpisane zdjęcia stają się kolejnym źródłem wiedzy. Książka pozwala takiej laiczce jak na naprawdę zorientować się w pozycji klubu, zrozumieć jej fenomen.

Autor: Jarosław Kaczmarek

Tytuł: Skrzydłowi. Technicy, magicy, indywidualiści

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2019

Liczba stron: 175

Ocena: 8/10

Wiek: 8+

Opis ze strony wydawcy:

Porywająca książka o najlepszych skrzydłowych świata i jednych z największych gwiazd współczesnej piłki nożnej. Prawdziwa gratka dla dzieci i młodzieży, dla których piłka jest pasją nad pasjami. 

Czytelnicy dostają do rąk wciągające opisy pięciu genialnych dryblerów. Są to: 

- Leo Messi 

- Neymar 

- Gareth Bale 

- Kylian Mbappé 

- Eden Hazard 

Każda strona książki jest przepełniona emocjonującymi historiami prosto z największych stadionów świata. Autor Jarosław Kaczmarek przywołuje genialne, szalone dryblingi i gole, które przeszły do historii futbolu. 

Książka „Skrzydłowi. Technicy, magicy, indywidualiści” zawiera również porady, krótkie lekcje, jak wypracować własną technikę, dryblerskie triki i sztuczki. Jarosław Kaczmarek porusza wyobraźnię i emocje czytelników. „Skrzydłowych” czyta się z wypiekami na twarzy porównywanymi do tych, wywołanych emocjami w trakcie oglądania dobrego meczu.  

„Cóż, większość genialnych dryblerów ma sobie coś z szaleńca. Pewnie dlatego, że potrzeba dużo zakręconej wyobraźni i odwagi, by podejmować próbę okiwania wszystkich przeciwników.”

Recenzja:

To już moje kolejne spotkanie z książkami Jarosława Kaczmarka. Wszystkie cechuje porządne opracowanie tematu, świetnie merytorycznie podejście, bardzo dobrym warsztatem, dobrą metodologią przekazywania wiedzy. Dzięki jego publikacjom poznajemy poszczególne role na boisku. Tym razem czas na skrzydłowych, czyli najciekawszych ról w piłce nożnej. Z książki dowiemy się na czym polega ich rola, dlaczego są tak ważni, w jaki sposób oszczędzają energię, aby mieć siły w czasie strzelenia bramki w kluczowych momentach. Dowiemy się, w jaki sposób wygląda ich współpraca z pozostałymi członkami drużyny.


Z książki poznamy sylwetki pięciu wybitnych skrzydłowych: Mbappe, Hazarda, Bale'a, Neymara oraz najlepszego z najlepszych i najbardziej podziwianego przez wszystkich małych piłkarzy - Leo Messiego. Myślę, że szczególnie ta ostatnia postać przyciągnie uwagę młodych czytelników. Zwłaszcza, że wiem jak wiele uwagi dzieci mu poświęcają i jak mocno utożsamiają się z nim. Bywałam nawet świadkiem zabawnych scen, kiedy członkowie drużyn kłócili się, kto jest Messim, więc czar takiej zachęty przez opisanie tego piłkarza może podziałać na młodych czytelników.

W książce znajdziemy ciekawe życiorysy, bardzo dużo zdjęć (także z najsłynniejszych meczów) oraz cenne wskazówki na temat tego jak samemu rozwijać w sobie talent i zostać skutecznym i efektownym dryblerem. Do tego pojawiają się cenne uwagi byłego selekcjonera naszej kadry, Andrzeja Stejlau'a, czyli bez wątpienia autorytetu w dziedzinie futbolu.

Autor: Jarosław Kaczmarek

Tytuł: Pomocnicy. Liderzy, asystenci i robotnicy

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2019

Liczba stron: 165

Ocena: 8/10

Wiek: 8+

Opis:

W historii futbolu przez długi czas nie doceniano sztuki podawania piłki. Dziś jest inaczej. Trenerzy, piłkarze, kibice mają świadomość, jak ważna jest rola pomocników. To oni są mózgiem drużyny i decydują o skuteczności gry zarówno w ataku, jak i w obronie. 

„Pomocnicy. Liderzy, asystenci, robotnicy” to książka, która zachwyci młodych entuzjastów piłki nożnej. Jest napisana przez futbolowego pasjonata, Jarosława Kaczmarka. Pasję, werwę i entuzjazm autora czuć na każdej stronie, przy każdym zdaniu. I dzięki temu tej książki się nie czyta, ale z ekscytacją się ją chłonie. 

W książce „Pomocnicy. Liderzy, asystenci, robotnicy” poznajemy sylwetki pięciu wybitnych pomocników, którzy mają być dla młodych czytelników inspiracją, nie tylko w grze na boisku. To pomocnicy, których zagrania zasługują niejednokrotnie na miano piłkarskich dzieł sztuki. 

- Luka Modrić 

- Paul Pogba 

- Andrés Iniesta 

- Toni Kroos 

- Piotr Zieliński  

„Ale nie nauczycie się sztuki rozgrywania piłki z książek! Pora teraz włożyć sportowy strój, zapakować piłkarskie buty i ruszyć na trening. A potem ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć, bo to przecież trening czyni mistrza!” – dopinguje autor Jarosław Kaczmarek.

Recenzja:

Mam takie odczucie, że pomocnicy w każdym zawodzie traktowani są po macoszemu: niedoceniani, nie dostrzega się ich wkładu w sukcesy drużyn. W piłce nożnej jest tak samo. Wydaje się, że od nich niewiele zależy na boisku, bo to przecież napastnik strzela gole, obrońca i bramkarz utrudniają przeciwnej drużynie strzelenie gola. A taki pomocnik? Jego gra nie jest widowiskowa i nikt nie rozprawia godzinami o manewrach prowadzących do zdobycia kolejnego punktu dla drużyny. A jednak bez nich nie byłoby sukcesów drużyn. Od ich sprytu, umiejętności zależy to, czy będzie szansa na strzelenie piłki do bramki. Dzięki pomocnikom napastnik może popisać się trafnym strzałem, natomiast bramkarz i obrońca mieliby dużo więcej roboty. Z tego powodu pomocnicy są niesamowicie ważni, bo to właśnie dzięki nim wiele rzeczy w czasie meczu się wydarza, a innym zapobiegają.


Ciekawość tego, w jaki sposób wygląda taka pomoc na murawie sprawiła, że sięgnęłam po kolejna publikację Jarosława Kaczmarka, który każdej roli na boisku poświęcił oddzielną publikację i wskazał jak niesamowicie ważne to role, zaprzyjaźnił ze wzorami z każdej grupy. Jego kolejna książka po raz kolejny udowadnia, że ma on dar opowiadania oraz zachęcania czytelnika do zgłębiania tematu. Książki poświęcone rolom na boisku zawierają instrukcje dotyczące technik, wskazówki jak ćwiczyć, sylwetki najlepszych i najsłynniejszych piłkarzy grających w określonej roli, a do tego bardzo wiele zdjęć z największych stadionów świata. Tu także nie mogło zabraknąć instrukcji kolejnych ćwiczeń i rad, w jaki sposób zostać skutecznym pomocnikiem. Wszystko uzupełnione cennymi radami trenera.

Przemyślana kompozycja, tekst przeplatany zdjęciami, ciekawostkami oraz urozmaicony kolorami, aby ilość tekstu nie przytłaczała czytelnika. Dzięki takiemu podejściu przez tekst płyniemy. Zdjęcia pozwalają też zapamiętać poszczególnych bohaterów opowieści. Dla mnie szczególnie interesujące w książce są propozycje ćwiczeń, ponieważ pozwalają na samodzielne rozwijanie zwinności, dbanie o sprawność.

Autor: Jarosław Kaczmarek

Tytuł: Siatkówka. Mistrzowska gra

Wydawnictwo: HarperCollins

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 198

Ocena: 9/10

Wiek: 8+

Opis:

Niezbędnik małych fanów i fanek siatkówki! Gdzie w Polsce grają najlepsze drużyny siatkarskie? Jaką drogę przeszła polska reprezentacja, aby sięgnąć po upragnione złoto? Ile razy Polska zdobywała tytuł mistrza świata? Jaką funkcję na boisku pełni libero? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w książce „Siatkówka. Mistrzowska gra” Jarosława Kaczmarka. 

„Siatkówka. Mistrzowska gra” to przewodnik po zasadach i historii polskiej siatkówki autorstwa Jarosława Kaczmarka, znanego ze swojego charakterystycznego opowiadania o sporcie. Książka przeznaczona jest dla kochających siatkówkę dzieci już od ósmego roku życia. 

W książce „Siatkówka. Mistrzowska gra” znajdziesz: 

-porywające opisy sportowych zmagań, trudności i sukcesów polskich reprezentacji siatkarskich; 

-zrozumiałe wyjaśnienia pozycji na boisku i zasad siatkówki; 

-siatkarską mapę Polski; 

-sylwetki najważniejszych zawodników i zawodniczek; 

-praktyczne porady, co zrobić, by mieć szansę zagrania w polskiej reprezentacji narodowej; 

-kolorowe zdjęcia i oprawę graficzną; 

-słowniczek najważniejszych siatkarskich pojęć.

Recenzja:

Ostatnia z książek także jest autorstwa Jarosława Kaczmarka i jest najnowsza. Do tego tematyka nieco inna (ale ten dziennikarz sportowy słynie z szerokiego zainteresowania sportem), bo o siatkówce. Aktywny działacz w Grupie Studnia O. coraz częściej kojarzy się odbiorcą przede wszystkim jako autor książek. Mnie kojarzył się z piłka nożną, a później przypomniałam sobie, że przecież to właśnie jego autorstwa była książka o skoczkach i o wyścigach samochodowych. Wszystkie publikacje skierowane dla młodych czytelników, ale i takim jak ja sprawiają dużo przyjemności, ponieważ bez straty dużej ilości czasu dowiaduję się sporej ilości ciekawostek, poznaję historię, znane sylwetki. Tym razem zabiera nas w świat siatkówki, sportu, którego przez szkolne lata nie zrozumiałam i nie polubiłam (w przeciwieństwie do piłki nożnej). Spojrzenie z nieco innej strony (nie z punktu widzenia gracza znudzonego tym, że piła leci zawsze w inny kąt boiska niż się jest) na ten sport jednak wywołało moje zainteresowanie.


Z książki dowiemy się jak ważna jest siatkówka jako dyscyplina narodowa. Dowiemy się o znaczeniu sukcesów siatkarzy, uświadomimy sobie, że często te wygrane mają większą skalę niż zwycięstwa naszych piłkarzy, na których skupiono uwagę. I tu też pięknie opisano wkład kobiet w osiągnięcia. Czytając książkę szybko zrozumiemy, że naszą mocną stroną narodową jest właśnie siatkówka, a nie popularna piłka nożna. Dzięki książce Jarosława Kaczmarka poznamy historię dyscypliny. Poznamy pomysłodawcę sportu oraz okoliczności, w jakich wprowadzono tę nowa dyscyplinę. Odkryjemy drogę ewolucji: inne punktowanie, inna długość meczów. Do tego dowiemy się, dlaczego jest to tak zwany sport nienaturalny i na czym to polega.

Dużo miejsca w książce poświęcono niuansom taktycznym, pozycjom siatkarzy na boisku, funkcji graczy, ich specjalizacji. Do tego nie zabraknie tu opowieści o największych sukcesach naszych drużyn. I tu spory plus, że są pojawiają się zarówno męskie, jak i żeńskie zespoły. Nie zawsze chronologicznie i nie taką sama uwagę poświęcono graczom obu płci, ale zobaczyłam światełko w tunelu, którego w przypadku książek o piłce nożnej jednak nie było. Autor wprowadza nas w świat sukcesów Polaków w tej dziedzinie od lat 70-tych ubiegłego wieku. Opisana w intrygujący sposób historia wzbogacona jest zdjęciami, odniesieniami do scenek z filmu, ciekawostkami dotyczącymi ostatnich zwycięstw.

W publikacji tej nie zabrakło też miejsca dla wybitnych przedstawicieli. Poznajemy sylwetki Agaty Mróz i Arkariusza Gołasia. Poświęcone im rozdziały są czymś w rodzaju epitafiów. Do tego nie zabraknie niedługich biografii obecnych reprezentantek i reprezentantów w siatkówce.


PODSUMOWANIE

Wszystkie zaproponowane publikacje mają interesującą szatę graficzną. Tekst ze zdjęciami, elastyczna, ale trwała okładka, śliskie, dobrze zszyte strony – wszystko to sprawia, że sięganie po taką publikację sprawia dużo przyjemności. Zdecydowanie polecam. Warto zajrzeć też na stronę wydawcy i tam poszukać książek o tematyce, która może zainteresować Wasze pociechy.

Zapraszamna stronę wydawcy
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza