Etykiety

czwartek, 2 stycznia 2025

Gra: Piotr Jasik i Anna Jasik "Florentykna Muu w podróży" il. Ewa Graniak-Wosinek


 Uwielbiamy proste gry oparte na tworzeniu grup wspólnych. Świetnie rozwijają wyobraźnię, mowę oraz doskonale sprawdzają się w terapii (choć pewnie nie taki był zamysł twórców). „Florentynka Muu w podróży” powstała dzięki współpracy ojca z córką Piotr Jasik, znany jako Game Troll, z Anną opracował zasady. Proste i estetyczne ilustracje są autorstwa Ewy Graniak-Wosinek znanej w branży gier jako Baba Jaga.
"Florentynka Muu w podróży" to gra o krówce pochodzącej z Poleskiej wsi. Upersonifikowana bohaterka marzyła o podróżach. W końcu spakowała walizkę i razem z ulubioną zabawką (świnką) ruszyła w świat, w którym czeka ją wiele przygód.
Celem gry jest zdobycie jak największej ilości kart. Gracz w swojej turze może zebrać ze środkowego pola od 1 do 3 kart w przypadku kategorii lub od 1 do 2 kart w przypadku koloru. Łączymy je wg kategorii, do której pasują (czyli mamy uczenie rozpoznawania rzeczy należących do określonych zbiorów):podróż, zabawki, zwierzęta, rośliny, sprzęty domowe, ubranie, pojazdy, pierwsza litera (nazwy przedmiotów zaczynające się na tę samą literę) lub kategorię wymyśloną przez niego w trakcie rozgrywki. Czasami ważne jest uzasadnienie gracza, dlaczego określona rzecz pasuje (sensowne wyjaśnienia w cenie i kształcą umiejętność argumentacji). Do tego w przypadku wątpliwości gracze głosują, czy dana kategoria jest właściwa. Karty można też dopasowywać wg koloru ramki znajdującej się wokół każdej karty.
Między graczami zawsze musi znajdować się 20 odsłoniętych kart, dlatego w czasie rozgrywki dobieramy kolejne. Gra kończy się, kiedy stos kart jest pusty. Wygrywa gracz z największą ilością kart.
"Florentynka Muu w podróży" to karciana gra dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Z tego powodu jest bardzo prosta i u nas świetnie sprawdziła się jako pomoc w rozwijaniu umiejętności mówienia oraz pokazywania różnych przedmiotów. Wydrukowane przez nas paski z podpisami pomogły nam też w ćwiczeniu czytania metodą globalną. Jeszcze młodsze dzieci można wciągnąć w zabawę w szukanie takich rzeczy jak na kartach w domu. Wielkim plusem tej talii jest to, że daje wielkie możliwości poza oferowaną grą, czyli też ważną umiejętnością dobierania zbiorów. Taka zabawa ma bardzo dużą wartość edukacyjną, ponieważ młodzi gracze będą uczyli się pojęcia zbiorów, tworzenia ich, rozpoznawania podobieństw. Dwa poziomy trudności pozwalają dopasować grę do poziomu umiejętności dziecka. Zdecydowanie polecam.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz