Etykiety

sobota, 11 kwietnia 2015

Agata Widzowska-Pasiak "Koń na receptę"

Agata Widzowska-Pasiak, Koń na receptę, il. Piotr Paruda, wyd. 3, Rzeszów „Dreams” 2015
Kapryśna i wymagająca wobec rodziców Jagoda pierwszego dnia wakacji dowiaduje się, że zamiast po ciężkim roku szkolnym odpoczywać w tropikach będzie musiała spędzić ciepła dni na polskiej wsi. Dąbrówka na Kaszubach wydaje jej się miejscem męki: wszystko śmierdzi zwierzętami, nie ma ulubionych pokarmów, a do tego trzeba pomagać krewnym! Praca we wakacje jest dla niej czymś niewyobrażalnym. Jakby tego było mało to jeszcze nikt z otoczenia nie doceni jej firmowych strojów, poczucia estetyki, a psy jak na złość będą brudziły ją w zawrotnym tempie. Takie wakacje muszą być koszmarem.
Dziewczyna jednak pozna rówieśników, którzy bardzo odbiegają od jej znajomych z miasta: potrafią bawić się, cieszyć z pracy oraz mają swój kodeks wartości nakazujący im pomagać słabszym, do których zaliczają nie tylko zwierzęta, ale i niepełnosprawne dzieci. Pod wpływem tego otoczenia Jagoda z dnia na dzień przechodzi prawdziwą metamorfozę: staje się wrażliwa, potrafi cenić to, co ma oraz staje się wyrozumiała wobec innych. Już nie modelki z pierwszych stron gazet stają się dla niej piękne, ale niepełnosprawna Zosia jadąca na Szogunie.
„Koń na receptę” to interesująca książka nie tylko dla młodzieży. Dorosłym pozwoli przypomnieć, że to ile posiadamy wcale nie jest ważne. Cenniejsze jest to jak żyjemy i czy to co robimy nas uszczęśliwia. Nastoletni bohaterowie mogą dla wielu stać się wzorem. Książka powinna spodobać się miłośnikom koni, młodzieży, rodzicom szukającym wartościowej literatury z pozytywnymi wzorcami dla swoich pociech. Historię napisaną prostym i dbałym językiem można czytać już przedszkolakom.
„Koń na receptę” doskonale sprawdzi się na lekcjach etyki w szkole podstawowej. Porusza on bardzo ważne problemy takie jak: odpowiedzialność, pracowitość, uczynność, tolerancja, przemoc, niesprawiedliwość, eutanazja.

polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz