Etykiety

czwartek, 9 kwietnia 2015

Mirosław Krzyszewski "Bajki Ezopa wierszem"

Mirosław Krzyszewski, Bajki Ezopowe wierszem, il. Paulina Wyrt, Gdynia „Novae Res” 2015
Mimo upływu ponad dwudziestu pięciu wieków bajki i motywy wykorzystywane przez Ezopa ciągle są popularne. Co jakiś czas pojawiają się nowe edycje bajek, które tłumaczyli najwięksi polscy pisarze i poeci. Każdy z nas (nawet nieświadomie) zna kilka Ezopowych bajek. Mirosław Krzyszewski postanowił przybliżyć dzieciom znane motywy mogące być dobrym pretekstem do dyskusji o życiu. Wśród licznych utworów nie zabraknie najpopularniejszych, czyli „Żółwia i zająca”, „Kruka i lisa”, „Upartych osiołków”, „ Trzech wołów i lwa” oraz „Łakomego psa”. Wszystkie znane nam są ze świetnych tłumaczeń Ignacego Krasickiego słynącego językowej precyzji.
„Bajki Ezopa Wierszem” Mirosława Krzyszewskiego są kolejną odsłoną stylizowaną na utwory biskupa-pisarza, który od młodzieńczych lat czerpał ze znanych motywów i tłumaczył z greki bajki.
Książka ta niestety nie wnosi nic nowego, a stare podaje w niedbałej formie. Ilustracje również nie są w naszym guście. Zabrakło w nich żywych kolorów, które uwielbiają dzieci. Jedyną ilustracją, która przyciągnęła moją córkę był obrazek z lwem wśród liści urozmaicający utwór „Lew i komar”.

niedługo premiera
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz