Etykiety

czwartek, 23 kwietnia 2015

Jean Raspail "Obóz świętych"

Jean Raspail, Obóz świętych, tł. Marian Miszalski, Warszawa „Fronda” 2015

Inwazja Wschodu na Zachód przebiega powoli. Każdego roku do krajów europejskich płyną tysiące uciekinierów z krajów Muzułmańskich wioząc ze sobą nietolerancję, nienawiść, brak empatii, roszczenia i odporność na krwawe widoki. Masy kierowane rządzą posiadania, żądające dla siebie dobrego bytu stają się pasożytami na ludziach Zachodu wychowanych w kulturze pracowitości, potrzeby bogacenia, poprawiania. Wschodnie niedbalstwo wkracza w ten świat z siłą, która powoli utrudnia funkcjonowanie zachodnich społeczeństw. Ta fala jednak jest rozłożona na lata. A co by było, gdyby naparła na nasz świat jednego dnia? Kilka milionów istnień przypłynęłoby po to, by zburzyć długo budowany porządek.

„Obóz świętych” to powieść o zagrożeniu jakim jest nadmiar tolerancji wobec ludzi, dla których pojęcie tolerancji jest obce, a jedyne prawo jakie znają to prawo silniejszego. Zdesperowany tłum w tym przypadku zawsze będzie silniejszy. Zwłaszcza w obliczu ludzi, którzy w czasach pokoju zapomnieli, czym jest walka, a inni z nadmiaru miłości do bliźniego bardziej są w stanie zabić rodaka, by pomóc fali napływających pokrzywdzonych tłumów, które swój świat doprowadziły do ruiny.

Czy w obliczu takiej totalnej klęski nasz świat może przetrwać? Jaka może spotkać nas przyszłość. Temat jest niezwykle aktualny.

„Obóz świętych” Jeana Raspaila napisana obrazowym językiem pozwala nam uzmysłowić sobie jak bardzo niebezpieczne może być zbyt lekkomyślne otwieranie granic i nadmierna pomoc mieszkańcom Wschodu, który sam siebie niszczy. Szczególnie polecam zwolennikom pomocy wszystkim przybyszom z krajów, w których przemoc jest zjawiskiem normalnym. Wizja zarysowana przez francuskiego pisarza przeraża realnością. Trudno uwierzyć, że powieść powstała czterdzieści lat temu.

kup książkę

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz