Etykiety

sobota, 18 kwietnia 2015

Lidia Miś "W pewnym teatrze lalek"

Lidia Miś, W pewnym teatrze lalek, il. Laura Aldofredi, Rzeszów „Dreams” 2014
Teatr lalek jest miejscem niezwykłym. Trafiają do niego pacynki, marionetki, jawajki mające uszczęśliwić dzieci kolejnymi adaptacjami baśni. Między spektaklami prowadzą urozmaicone życie towarzyskie. Mają uczucia i dylematy podobne do tych, które przeżywają prawdziwi aktorzy. Ożywione zabawki same organizują próby, piszą scenariusze, naprawiają swoją garderobę, aby wszystko było idealne.
Opowieść zaczyna się od ukończenia pięknej porcelanowej lalki, która ze względu na urodę zyskuje imię Perełka. Zostaje nabyta przez teatr, w którym poznaje nowych przyjaciół uczących ją gry aktorskiej. Porcelanowa lalka pod kierunkiem Kamili bardzo szybko uczy się. W międzyczasie dowiaduje się, czym jest prawdziwa miłość, zazdrość, wymiana. Kiedy nieszczęśliwie potyka się o kaczkę i tłucze sobie policzek wydaje się, że już kończy się jej życie.
Okazuje się, że z mankamentem o wiele lepiej rozumie zabawki występujące w teatrze, a gdy znajduje pudełko, do którego ma trafić jedna ze zabawek do wymiany przekonana, że to ona ma opuścić teatr sama do niego wchodzi. Nie pozostanie jednak sama: do samego końca towarzyszy jej zakochany ze wzajemnością Miś.
„W pewnym teatrze lalek” to zbiór ciepłych opowieści o życiu, niespodziewanych zwrotach, dojrzewaniu, akceptacji, miłości, przyjaźni, oddaniu, pracy. Lidia Miś zaczarowuje teatr lalek przez ożywienie wykorzystywanych do spektakli postaci. Dzięki temu zabiegowi stają się one nam bliższe. Targają nimi takie uczucia jak ludźmi, przeżywają podobne problemy. W akcję wpleciono znane dzieciom baśnie. Całość doskonale uzupełniają ilustracje, w których ciemność i światło doskonale oddają atmosferę teatru. Ze względu na wiele opisów polecam przedszkolakom oraz uczniom pierwszych klas szkoły podstawowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz