Etykiety

środa, 15 kwietnia 2015

Agata Widzowska –Pasiak "Grzywą malowane"

Agata Widzowska –Pasiak, Grzywą malowane, il. Ksenia Berezowska, Rzeszów „Dreams” 2015
Dąbrówka jest na tyle niezwykłym miejscem, że Jagoda (bohaterka "Konia na receptę") do swoich wujków zabiera na wakacje zabiera Gaję, którą cieszy metamorfoza najlepszej koleżanki. Zapatrzona w siebie dziewczynka, dbająca o wygląd i markowe ubrania po pobycie na wsi staje się wrażliwsza i bardziej interesuje się zwierzętami oraz niepełnosprawnymi. Mimo roku szkolnego dziewczynka interesuje się losami zwierząt w gospodarstwie cioci Marylki i w atmosferę dbałości o innych wprowadza Gaję, której mama pracuje w bibliotece.
Ich wspólny wyjazd na wakacje staje się początkiem wielkiej przygody i być może rozwiązania największej zagadki kryminalnej, która prześladuje je od paru miesięcy. Wszystko toczy się wokół tajemniczego skrótu „SPK”, ściennych malunków, nowej białej klaczy, pojawiającej się w okolicy niczym duch, inwazji królików na bibliotekę, tajemniczego ciemnego charakteru kręcącego się po okolicy oraz dbałości o zwierzęta. Zakończenie będzie dość zaskakujące i jak to zwykle bywa w optymistycznych książkach wszystko skończy się dobrze, a nawet bardzo dobrze. Dziewczynkom przybędą nowi przyjaciele i poznają interesujące osoby oraz niezwykłe zwierzęta.
Agata Widzowska-Pasiak snuje interesującą opowieść, która bardzo często przekracza granice realności. Dużo tu fantazji, baśniowych klimatów. O ile część pierwsza była bliska rzeczywistości tu autorka pozwoliła ponieść się fantazji, która pozwala poruszyć tematy zabijania, odpowiedzialności, godnego życia, opieki, niesienia pomocy oraz akceptacji. Całość dopełniają piękne szkice Kseni Berezowskiej. „Grzywą malowane” to świetna lektura dla uczniów szkół podstawowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz