Etykiety

poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Anna Mulczyńska "Przyjaciółki ze Staromiejskiej"

Anna Mulczyńska, Przyjaciółki ze Staromiejskiej,  Warszawa „Nasza Księgarnia” 2015

Życie bywa bardzo przewrotne. Ze szczytów drabiny zawodowej można spaść poniżej pierwszego szczebla, na którego wejście może sprawić bardzo wiele problemów. Niektórym nigdy się to nie uda, inni będą walczyć z upiorami przeszłości, by rozpocząć życie na nowo. Losy bohaterów powieści „Przyjaciółki ze Staromiejskiej” nie są łatwe. Każdy z nich popełnia błędy, których w przyszłości stara się unikać.
Ćwicząca do granic możliwości Ania Bednarek pewnego dnia na scenie traci równowagę, kiedy widzi ducha swego ukochanego, który wyjechał do rodziny. Pojawiają się zjawy zmuszające ją do zamieszkania w starym domu swojej dawnej nauczycielki i w pobliżu remontowanej restauracji byłego oraz jego narzeczonej i właścicielki Robótkowa. Sielankowe życie z wizją sukcesów pod wpływem pięknej baleriny legnie w gruzach. Nie zabraknie gwałtownych rozstań, miłych powrotów, ważnych niespodzianek i odmiany losu.
Uważa się, że grzebanie w przeszłości nie jest dobre. Czasami może przynieść ulgę. Dopiero po odkryciu tajemnicy Ani Bednarek jej nowi przyjaciele są w stanie ją zrozumieć i pomóc. Małymi kroczkami wszystko zmierza ku szczęśliwemu rozwiązaniu.
Powieść Anny Mulczyńskiej jest pisana w stylu pozytywistycznych powieści, w których akcja dzieje się dość wolno, fabuła jest delikatnie budowana, przez co staje się bliska Daniele Steel. Życie bohaterów wydaje się jakby nierealne, wyjęta z poprzedniej epoki, ale nie zabraknie tu blogerki, podróży po świecie, romantycznych historii, nowych technologii, ale zostaniemy też poddani urokowi starych budynków, kocich łbów na ulicy, tajemnych przejść w teatrze, starych makiet przypominających domki dla lalek i projektom wzorowanym na zabytkowych budowlach. Każdy z bohaterów pokazuje czytelnikom coś innego, proponuje swoje pasje. Wszystkich łączy umiłowanie do delikatnego tańca, jakim jest balet, czego ukoronowaniem jest piękna torba z wyszywanymi balerinami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz