Etykiety

poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Dariusz Doliński, Małgorzata Gamain-Wilk (red.) "Przestrzenie manipulacji społecznej"

Przestrzenie manipulacji społecznej, red. Dariusz Doliński, Małgorzata Gamain-Wilk, Warszawa „PWN” 2014
Każdy z nas podlega manipulacji i manipuluje innymi. Wywieranie na siebie w pływu jest normalne w grupach społecznych, poza które nie możemy wyjść. Nawet ograniczanie kontaktów do rodziny wiąże się ze stosowaniem lub uleganiem przekazom innych. Rozszerzanie swojego pola zdobywania poglądów (poznanie innego spojrzenia na świat to nie wiedza) przez wykorzystanie mediów masowych, przyjaciół, nieznajomych sprawia, że stajemy się więźniami cudzych pragnień. Wydawałoby się, że umiejętne wyzwalanie się oraz niekrzywdzenie innych wymaga poznania technik manipulacji. Jednak teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. Wszystko zależy od naszych umiejętności społecznych, które zawsze możemy rozwijać przez poznawanie sposobów oddziaływania. Media społecznościowe rzucają nas w jeszcze większy obszar wpływów. Pozostajemy więźniami cudzych opinii. To sprawia, że zapotrzebowanie na badania nad mechanizmami manipulacji są bardzo ważne.
„Przestrzenie manipulacji społecznej” pod redakcją Dariusza Dolińskiego i Małgorzaty Gamain-Wilk pozwala nam poznać różne rodzaje wpływów, wykorzystanie jej w reklamach, znaczenie wieloznaczności wyrazów, sposoby wykorzystania wiedzy psychologicznej, mobbing rodzinny i zawodowy. Całość – mimo że ma wielu autorów, a artykuły są autonomiczne – ma przemyślaną konstrukcję, pozwalającą nam wejść w świat manipulacji i przyjrzeć się jej z boku. Książka napisana bardzo prostym, żywym (z niewielką ilością trybu biernego) językiem, pozwalającego chłonąć pojęcia naukowe.
„Przestrzenie manipulacji społecznej” to świetna lektura dla każdego. Szczególnie polecam uczniom szkół średnich, osobom wchodzących na rynek pracy, pracownikom agencji reklamowych, marketingu i studentom. Lektura ta wielu ludziom pozwoli zrozumieć jak ważne są słowa i ich niejednoznaczne znaczenie.

1 komentarz:

  1. Wszechobecna manipulacja powoduje, że staliśmy podejrzliwi i nieufni wobec innych. Wielu przydałoby się dokształcenie w tej dziedzinie, aby uniknąć w przyszłości wykorzystania w pracy, domu i w przypadkowych znajomościach.

    OdpowiedzUsuń