Etykiety

poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Bolesław Prus "Faraon"

Bolesław Prus, Faraon, Kraków „MG” 2015
Każdy kto czytał choć jedną książkę Bolesława Prusa wie, że słynie on z tworzenia zawiłych wątków. Różnorodne wydarzenia przeplatają się i tworzą spójny świat pełen wysoko, średnio i nisko postawionych członków społeczności oraz porusza ważne społecznie tematy. W „Faraonie” znajdziemy bardzo aktualny –zarówno w czasach Prusa jak i naszych – problem łączenia władzy i religii oraz wykorzystywania wiedzy do kierowania tłumem. Religijne otumanienie sprawia, że kapłani –zwłaszcza ci mający specjalne kontakty z „bóstwami” – stają się dla wszystkich wyrocznią. Tajniki wiedzy są narzędziami manipulacji, przez co muszą być bardzo dobrze strzeżone, a świat zaczarowywany, aby tłum mógł podążyć za kapłanami, którzy wpływają na wybory władców.
W swojej powieści Prus ze sympatią ukazuje nam najbardziej wykorzystywana klasę społeczną, czyli chłopów i rzemieślników, którzy utrzymują pozostałych. Podziw do ich wysiłków, pracowitości łączy się z litością wobec braku ich wykształcenia i trzymania przez rządzące klasy w stanie niewiedzy, mającej zapewnić arystokracji, kapłanom i władcy dostatnie życie. Ponad to autor pokazuje odwieczny problem braku asymilacji Żydów z innymi ludami, co staje się przyczyną licznych represji nie tylko w czasach faraonów.
Świetnie napisana historia faraona, który przegrywa w starciu z kapłanami dzięki ich zastraszaniu ludu i deklaracji posiadania znajomości myśli bogów obnażała zachowania rządzących w czasach Prusa. Mimo upływu czasu nie straciła na aktualności. Można nawet stwierdzić, że w rosnącym dyskursie społecznym zyskuje na aktualności. Polecam wszystkim, którzy na współczesną scenę polityczną pragną spojrzeć z boku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz