Etykiety

niedziela, 12 kwietnia 2015

Peter Kreeft "Między piekłem a niebem - dialog w zaświatach, C.S. Lewis, J.F. Kennedy, A. Huxley"

Peter Kreeft, Między piekłem a niebem - dialog w zaświatach, C.S. Lewis, J.F. Kennedy, A. Huxley, tł. Bartłomiej Zborski, Warszawa „Fronda” 2015
Od wieków ludzie zadawali sobie pytanie: „czym jest prawda?” i dążyli do wyjaśnienia mającego dać jasną, prostą i oczywistą odpowiedź zrozumiałą również dla osób niewykształconych. Platon za pomocą postaci Sokratesa przekonywał, że prawda tkwi w ideach, Kant uważał, że jest ona jasna i oczywista i nie wymaga dowodzenia. Wielu chrześcijańskich myślicieli uważało, że prawdą jest Bóg i tylko on może pozwolić nam na odkrycie świata, jakim jest naprawdę, jaka jest w nim rola człowieka, na czym polega boskość Jezusa oraz ważne kwestie piekła i nieba.
Peter Kreeft prezentuje czytelnikom spojrzenie trzech współczesnych myślicieli na powyższe zagadnienia. Lewis (autor m. in. „Listów starego diabła do młodego” i „Opowieści z Narnii”), Kennedy (prezydent USA) oraz Huxley („Nowy wspaniały świat” i „Piekło i niebo”) są zestawieni jak postacie myślicieli w Platonie: wykreowane postacie prowadzą bardzo prawdopodobną dyskusję pod nazwiskami znanych myślicieli.
Autor świetnie oddaje koloryt myśli, które znajdziemy w dziełach i wypowiedziach wymienionych postaci. Dla wszystkich ważne są kwestie, które zwłaszcza w kulturze zachodniej poddaje się refleksji. „Między piekłem a niebem - dialog w zaświatach” może być dobrym wstępem do wchodzenia w dzieła tych znanych osobistości.
Książkę Petera Kreefta polecam miłośnikom literatury Lewisa oraz Huxley’a, a także osobom wierzącym, dla których poruszane tematy są ważne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz