Etykiety

piątek, 24 kwietnia 2015

Justyna Towarek "Bohater Gombrowicza i Lema wobec chaosu rzeczywistości"

Justyna Towarek, Bohater Gombrowicza i Lema wobec chaosu rzeczywistości, Gdynia „Novae Res” 2015

Gombrowicz i Lem należą do jednych z najbardziej znanych postaci (kto nie słyszał tych nazwisk?) i jednych z autorów, których czytanie wymaga wielkiej sztuki po opanowaniu, której wchodzenie w ich światy przynosi nam wielką przyjemność. Jest to niewątpliwie literatura dla wymagającego czytelnika potrafiącego odkryć ukryte znaczenia lub hermeneutycznie wyszukać wielu innych. Szerokie pole manewru w interpretacji sprawia, że książki te nie tracą na aktualności. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że z każdym rokiem zyskują coraz większą.

Justyna Towarek w swojej pracy „Bohater Gombrowicza i Lema wobec chaosu rzeczywistości” przybliża niedoświadczonemu czytelnikowi te postaci, omawia dwa ważniejsze utwory, które łączy bardzo wiele: „Kosmos” Witolda Gombrowicza i „Śledztwo” Stanisława Lema. Z tego powodu troszkę poczułam się rozczarowana książką, bo temat wielki i interesujący, a realizacja ograniczona do dwóch książek, ich opisu opartego na podstawie, artykułów naukowych i popularnych, z których wyłania się chaos rzeczywistości. Na pewno zabrakło tu podsumowania, uważnego spojrzenia na elementy wspólne.

Lekturę polecam gimnazjalistom i licealistom omawiającym w szkole dwie książkę autorów oraz osobom nieznającym twórczości autorów. Będzie ona doskonałym materiałem do przygotowania prezentacji maturelnej.

niedługo premiera

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz