Etykiety

poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Jan Twardowski "Wszystko darowane. Myśli na każdy dzień"

Jan Twardowski, Wszystko darowane. Myśli na każdy dzień, wybór i oprac. Aleksandra Iwanowska, Poznań „Święty Wojciech” 2015
Każdego dnia mkniemy od pracy do codziennych obowiązków, a jeśli zostanie nam choć odrobina wolnego czasu to marnujemy go na siedzenie przed telewizorem. Kolejny program dla mas sieje w naszych umysłach spustoszenie. Po wielu latach odkrywamy wielkie poczucie bezsensu i uzależnienia od tego medium. Pod wpływem naporu wielu informacji nasz umysł niezdolny jest do analizy podanych mu informacji, które szybko zastępują kolejne – taką trafną wizję naszej współczesności przedstawił Postman, nawołujący ludzi do czytania książek, codziennej refleksji i analizy, pozwalającej na znalezienie swojego miejsca w świecie zasypującym nas nadmiarem informacji i pozornej wiedzy. Podobne nastawienie do specjalizacji i nadmiaru szczątkowych informacji miał i Ortega nawołujący do konieczności codziennej refleksji, która ma kształtować prawdziwą szlachetność człowieka. W oczach Unamuno owe przemyślenia mają prowadzić do pokory i zespolenia ze społeczeństwem w imię wyższego dobra.
„Wszystko darowane. Myśli na każdy dzień” Jana Twardowskiego to pozycja wychodząca naprzeciw ludziom chcącym przebudzić się z medialnego marazmu. Napisana w formie kalendarza książka podsuwa czytelnikowi przemyślenia na każdy dzień. Można ją przeczytać od razu, ale wskazane jest codzienne odkrywanie własnych zdolności refleksyjnych. Dla osób wierzących może być to nietypowy modlitewnik pozwalający na lepsze zjednoczenie z Bogiem.
„Wszystko darowane” polecam osobom wierzącym, szczególnie katolikom. Mogą po nią sięgnąć też osoby niewierzące szukające inspiracji do przemyśleń. Poza wieloma odwołaniami do Boga i wiary. Twardowski podsuwa nam wiele tematów ważnych dla każdego człowieka. Podane przemyślenia są ułożone zgodnie z rokiem liturgicznym, co wierzącym pozwoli na duchowe przygotowanie do różnorodnych wydarzeń w ich społeczności.

Fragment książki pojawi się po kliknięciu w okładkę na stronie wydawcy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz