Etykiety

wtorek, 21 kwietnia 2015

Wendy Griswold "Socjologia kultury. Kultury i społeczeństwa w zmieniającym się świecie"

Wendy Griswold, Socjologia kultury. Kultury i społeczeństwa w zmieniającym się świecie, tł. Paweł Tomanek, Warszawa „PWN” 2013
Spojrzenie na społeczeństwo przez pryzmat kultury, w której ono funkcjonuje wymaga opisania funkcjonujących wartości, dostrzeżenia różnic w podejściu do codziennych czynności i przedmiotów oraz funkcjonowania najmniejszej komórki społecznej. Globalne kurczenie się świata sprawia, że ludzie o różnych korzeniach żyją realnie lub wirtualnie tuż obok siebie. Niewłaściwe rozpoznawanie zachowań może być przyczyną nie tylko osobistych konfliktów, ale i utraty kontraktów handlowych/politycznych czy nawet doprowadzić do wojny.
Wendy Griswold w „Socjologii kultury” przygląda się zmieniającym się wartościom, podejściu do wielu – na pierwszy rzut oka – banalnych spraw stających się przyczyną wielu podziałów i nieporozumień. Liczne przykłady i ich dokładne wyjaśnienia sprawiają, że poznajemy ułamki specyfiki wielu kultur. Do tego skomplikowanego tygla autorka wprowadza nas nie tylko przez pokazanie różnorodnych spojrzeń na pojęcie „kultury”, ale i zwróci uwagę na realne problemy z nich wynikające. Wendy Griswold przygląda się jak funkcjonują pojęcia w radykalnie zmieniającym się świecie.
„Socjologia kultury” to dobra synteza stanu wiedzy o ponowoczesnych zmianach w społeczeństwach połączona z wizją autorki podkreślającą ważność umiejscowienia w spojrzeniu na społeczeństwo badań nad kulturą, przez co podkreśla konieczność odkrywania świata wartości towarzyszącego życiu każdego człowieka. Badaczka przekonuje czytelnika, że socjologia kultury jest najlepszym punktem widzenia w polu badań kultury, socjologii i innych nauk, ponieważ pozwala zrozumieć, co popycha nas do określonego postępowania.
Książkę polecam studentom i absolwentom nauk humanistycznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz