Etykiety

piątek, 6 lutego 2015

Frédéric Bosc "Wytłumacz mi, dlaczego… 365 prostych odpowiedzi na trudne pytania"http://www.wydawnictwo-debit.pl/offer,search,0,szukaj.html
Frédéric Bosc, Wytłumacz mi, dlaczego… 365 prostych odpowiedzi na trudne pytania, tł. Mariola Aszkiełowicz, Bielsko-Biała „DEBIT” 2014
Maratony pytań przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej mają w sobie coś z „sto pytań do…” (zwykle adresatem bywa mama). Wyszukiwanie prostej odpowiedzi bywa czasochłonne i męczące, a do tego niezwykle trudne, ponieważ to, co nam wydaje się jasne i oczywiste dla naszych pociech już takie nie jest. Z pomocą rodzicom i opiekunom przychodzi Frédéric Bosc za pomocą książki „Wytłumacz mi, dlaczego… 365 prostych odpowiedzi na trudne pytania”, w której znajdziemy łatwe i trudne pytania, które na pewno staną się pretekstem do zadania kolejnych (dziecięca ciekawość nie ma końca). Informacje przekazywane przez autora są na poziomie wiedzy w szkole podstawowej, ale mogą po nią sięgnąć i młodsze dzieci (o ile rodzice nie boją się kolejnych pytań, z którymi będą musieli uporać się sami). Uczniowie znajdą tam informacje z wiedzy o kulturze, społeczeństwie, ekonomii, fizyki, chemii, biologii, historii, geografii, filozofii i tak dalej, a wszystko to w bardzo przystępnej formie wzbogacone ilustracjami, zamieszczone na kolorowym tle, podzielone na informacje wstępne i rozszerzone.
Wielkim plusem jest to, że tej grubej książki nie trzeba czytać od początku do końca tylko codziennie losować sobie pytania, wracać do niej, co jakiś czas. Książka ta na pewno pomoże wielu dzieciom w nauce, zachęci do przygód z nią. Przypomina ona encyklopedię dla najmłodszych, ale nie znajdziemy tam indeksu rzeczy  (co uważam za wielki plus), aby dziecko mogło samodzielnie i niesystematycznie pielęgnować swoje zdziwienie światem w czasie regularnego sprowadzania go w świat stwierdzeń „a czy to takie ważne?”.
Książka dużego formatu (A4) posiada śliską sztywną okładkę, jest dobrze sklejona, dość gruby papier (między technicznym a takim do ksero) oraz jest urozmaicona czcionkami różnych rozmiarów, dzięki czemu zachęci dzieci do samodzielnego czytania.
Polecam wszystkim uczniom szkół podstawowych.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz