Etykiety

czwartek, 5 lutego 2015

Eliza Piotrowska "Święty Filip Neri"https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Literatura-dziecieca-i-mlodziezowa/Dzieci/Swiety-Filip-Neri
Eliza Piotrowska, Święty Filip Neri, Poznań „Święty Wojciech” 2015
Wielkie zmiany, ulepszenia można wprowadzać w miejscu swego urodzenia. Aby czynić dobrze i pomagać ludziom nie trzeba wyjeżdżać do odległych krajów. Wystarczy każdego dnia dawać ludziom uśmiech, zrozumienie, życzliwość i czas. To wymaga czasami niezwykłych środków: nietypowego zachowania, które sprawia, że ludzie patrzą na nas jak na szaleńców. Po pierwszym szoku przyzwyczają się i zaakceptują, a później sami włączą się do pomocy. Tak właśnie było w przypadku Świętego Filipa Neri, który – mimo że żył wieki temu – był człowiekiem niezwykle pogodny i bardzo praktycznym, przez co nie podążał za modami i innych namawiał do tego samego.
Wszystko zaczęło się we Florencji, gdzie przyszedł na świat. Jako młodzieniec pracował w Neapolu u wujka, gdzie uśmiechem zjednywał sobie ludzi i sprawiał, że dochody ze sprzedaży towarów wzrastały. Następnie powędrował do Rzymu, gdzie założył Bractwo Świętej Trójcy pomagające podróżnym, wybudował kościół, pocieszał chorych.
Zabawna opowieść o świętym pozwala na przekazanie dobrych wzorców naszym maluchom. Szczególnie pomocna będzie ona dla małych ponuraków, którzy znajdują sobie pretekst do pokazania całemu światu jak bardzo są nieszczęśliwi. Będzie ona doskonałym pretekstem do rozmowy o roli uśmiechu i życzliwości, dzięki którym sami będziemy szczęśliwi i będziemy zarażać swoim stanem ducha innych.
Jest to kolejna książeczka Elizy Piotrowskiej, która trafiła do nas w ciągu miesiąca. Równie interesującą i zachęcająco po sięgnięcie kolejnych jest opowieść o Świętym Mikołaju z Miry.
Książki z serii „Święci uśmiechnięci” są pełne humoru, interesujących ilustracji i pozwalają na nowo spojrzeć na postacie znane w naszej kulturze. Szczególnie polecam dzieciom z rodzin religijnych, ale i w tych ateistycznych wzorce przekazywane przez występujące w nich postacie pozwolą dzieciom na naśladowanie pozytywnych zachowań. Twarda śliska okładka oraz solidne błyszczące strony sprawiają, że książka jest trwałą. Niejednolita czcionka przykuwa wzrok małego czytelnika i zachęca do samodzielnego czytania. Ja jestem książkami zachwycona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz