Etykiety

wtorek, 3 lutego 2015

zabawy z origamiJedną z ważniejszych umiejętności jest zdolność planowania działań. Wiąże się z tym wykonywanie poszczególnych procedur w określony sposób. Pierwsze próby nauki tej niezwykle trudnej umiejętności polegają na układaniu pierwszych prostych drewnianych puzzli. Później zadania są coraz trudniejsze, by móc stać się bardzo zaawansowane i wymagające pracy podzielonej na etapy. Bardzo przydatne w procesie uczenia jest łączenie nauki z rozrywką. Co bardziej bawi dzieci niż malowanie, wycinanie klejenie i zagniatanie? Własnoręcznie wykonane zabawki cieszą bardziej niż te kupione, a do tego rozwijają nie tylko zdolności manualne, ale i wyobraźnię. Wystawa z takich prac malucha pozwala śledzić jego postępy, ale również budować jego wiarę we własne umiejętności.
W tego typu zabawach świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju origami rozwijające zmysł przestrzenny. Książeczki z wzorami można kupić w wydawnictwie bis proponujące bardzo wiele tego typu książeczek, a kółeczka wykonać samodzielnie lub też właśnie tam zdobyć. Jedną z licznych jest „Magiczne kółeczka, czyli origami płaskie z koła” Doroty Dziamskiej. Poza wskazówkami dla rodziców i dzieci znajdziemy tam dwadzieścia osiem różnorodnych wzorów, które będą doskonałym wstępem do ćwiczenia umiejętności zabawy z papierem. Jest to książka, która dzięki wielu wskazówką powinna być pierwszą pozycją do nauki zabawy z kołami.
Kolejnymi książeczkami, po które można sięgnąć są z bardzo zabawną kaczuszką Omi. Poza proponowanymi wzorami znajdziemy tam opowieści o przygodach kaczuszki, dzięki czemu może ona być również czytanką dla przedszkolaka. Zestawienie origami z bajka sprawi, że dziecko zacznie zastanawiać się, jakie przygody mogą przeżyć jego prace.

Origami jest nie tylko świetną zabawką, ale i materiałem terapeutycznym. Rozwijanie motoryki małej przez ćwiczenie precyzyjnych zgięć sprawi, że dziecko będzie bardziej sprawne manualnie, rozwinie zmysł przestrzenny, zacznie planować działania oraz wyrobi w sobie cierpliwość. Konieczność samodzielnego wykonywania kół (można też kupić) rozwinie również koncentrację.
W książkach znajdziemy wzory o różnym poziomie trudności, dzięki czemu może sobie z nimi poradzić już przedszkolak, któremu na początku musimy pomóc, aby mógł samodzielnie tworzyć niezwykłe kompozycje.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz