Etykiety

sobota, 14 lutego 2015

Zofia Stanecka "Basia i kask"http://www.czytamsobie.pl/czytamsobie_poziom1.php
Zofia Stanecka, Basia i kask, il. Marianna Oklejak, Warszawa „Egmont” 2015
Moje maleństwo ostatnio chodzi po mieście i wyszukuje znaków z napisami. Córka szczególnie upodobała sobie znaki zakazów na trawnikach: literki są na wyciągnięcie ręki, a do tego mają ilustrację (psa). Naprzeciw tym jej czytelniczym potrzebom wychodzą książki z Wydawnictwa Egmont ze serii „Czytam sobie”. Znajdziemy tam opowieści odpowiednie do poszczególnych poziomów nauki czytania. Poziom pierwszy pozwoli mi wprowadzić ją w świat literowania (chociaż uczymy się czytania metodą symultaniczną ze względu na naukę mówienia).
„Basia i kask” Zofii Staneckiej to prosta opowieść o naśladowaniu starszego brata Janka, który ma nowy kask przez Basię. Dziewczynka przemierza cały dom w poszukiwaniu czegoś, co będzie idealnie udawało kask. Podczas zabawy zrobi wiele bałaganu i się wybrudzi, ale razem z mamą uda jej się posprzątać, a do tego dostanie kask, który jest jej marzeniem.
Opowiedziana historia składa się z prostych zdań wzbogaconych prostymi ilustracjami i przykładami literowania. Na końcu książki znajdziemy naklejki i dyplom  do własnoręcznego wykonania. Jest to świetne narzędzie motywacyjne.
Poza nauka czytania jest to świetna opowieść o naśladowaniu, z którym dzieci z dysfunkcjami społecznymi mają problem. Maluchy dowiedzą się jak bardzo ważne jest naśladowanie (dzięki temu można dostać to samo, co starszy brat, a do tego świetnie się bawić).
Książkę polecam przedszkolakom i pierwszoklasistom, których rodzice chcą, aby przygody z czytaniem od pierwszych zdań były interesujące.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz