Etykiety

poniedziałek, 2 lutego 2015

George Orwell "Gandhi w brzuchu wieloryba"http://www.wydawnictwofronda.pl/gandhi-w-brzuchu-wieloryba
George Orwell, Gandhi w brzuchu wieloryba. Wybór esejów, reportaży, felietonów, szkiców i recenzji, tł. Bartłomiej Zborski, Warszawa „Fronda” 2014
George Orwell jest nam znany przede wszystkim, jako autor „Folwarku zwierzęcego” i „Roku 1984”, udziału we wojnie domowej w Hiszpanii (podobnie jak Hemingway) po stronie marksistów (republikanów walczących z komunistami i Falangą). Należy on do grona tych ludzi, którzy swoim życiorysem mogliby obdarzyć kilka osób. Poza pracą literacką, felietonistyczną i krytyczną był zwykłym człowiekiem, który borykał się z biedą i ocierał się o nędzę. Miał cechę, którą posiadają wielcy ludzie: żadna praca nie była mu straszna.
„Gandhi w brzuchu wieloryba” jest zbiorem artykułów, esejów, felietonów, recenzji, szkiców, w których widać kunszt pisarza, którego książki po latach ciągle czyta się z zaciekawieniem i uśmiechem wywołanego jego cynizmem oraz trafnością spostrzeżeń. Orwell jawi nam się tu, jako wojownik walczący z wszelkimi dyskryminacjami prowadzącymi do wykluczenia społecznego, a następnie do totalitaryzmu.
Z książki dowiadujemy się wiele o realiach życia we Wielkiej Brytanii w pierwszej połowie XX wieku: od literatury, polityki po codzienna egzystencję, z którą mierzą się ludzie nieposiadający dóbr. Wiele miejsca poświęca wszelkim próbom dyskryminacji kogokolwiek, walce z faszyzmem, przybierającą postać brutalnego antyfaszyzmu, który był bardzo ważnym prądem w Anglii, co zmusiło Orwella do pochylenia się nad samym faszyzmem, tematem wówczas bardzo popularnym we wszystkich krajach (również w Polsce) W felietonie z cyklu „AS I Please” z 24 marce 1944 roku w jednym szeregu obok konserwatystów, komunistów, trockistów, socjalistów, nacjonalistów wymienia katolików, sprzeciwiających się wojnie oraz popierających ją. Zauważa, że to czy dany prąd zostaje osądzony, jako faszyzm zależy od jego przeciwników.
Książka ta należy do tych, po które od czasu do czasu się sięga, by zdystansować się do obecnych tendencji, przemyśleć wiele spraw i zachowań ludzi, spojrzeć cynicznie na kulturę i wpływ amerykańskich twórców na światowe trendy. Pozycję tę polecam wszystkim, którzy pragną od czasu do czasu podczas czytania pomyśleć.

1 komentarz:

  1. W ostatnim czasie chętniej sięgam po takie pozycje. Mam nadzieje, że kiedyś natknę się n tą książkę w bibliotece. Z chęcią ją przeczytam

    ksiazkowy-swiat-niki.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń