Etykiety

sobota, 7 lutego 2015

Kasia Turajczyk i Lech Cieśliński "Gdzie się podziały sztućce pani Burgand?"

Kasia Turajczyk, Lech Cieśliński, Gdzie się podziały sztućce pani Burgand?, Gdynia „Novae Res” 2015
„Gdzie się podziały sztućce pani Burgand” to opowieść z przygodami, zagadkami i niewielkimi niebezpieczeństwami. Świat, w którym żyją dzieci kształtuje ich niezwykła wyobraźnia i inteligencja. Potrafią nie tylko zwalczać piratów, ale również i rozwiązywać zagadki zaginionych przedmiotów. Wszystko zaczyna się od tytułowych sztućców pani Burgand. Złodzieje jednak się do nich nie ograniczają. Okazuje się, że sprawa robi się naprawdę bardzo poważna, ponieważ poza skrzynką na narzędzie, farbą i kołami zaczynają ginąć naprawdę cenne rzeczy z domów osób, które wyjechały na wakacje. Czy sprawcy są ci sami? W jaki sposób zostaną zdemaskowani i jak to wszystko się zakończy przekonajcie się sami ze swymi pociechami.
Książka Kasi Turajczyk i Lecha Cieślińskiego jest pełna pozytywnych wzorów, zagadek, rozwiązań, wiedzy oraz pozytywnych wzorców. Dzieci żyją ze sobą w przyjaźni, której obca jest rywalizacja i złośliwość. Nawet wyścigi gokartów są po to, aby się świetnie bawić, a nie wygrywać.
Jest to świetna lektura dla dzieci. Uświadamia ona małych czytelników, że ważniejsi od zwycięstwa są ludzie i to jak my ich traktujemy i jak oni traktują nas. Nie zabraknie tu też wzorców dla rodziców, którzy w książkowym wydaniu są bardzo cierpliwi, wyrozumiali, traktują bardzo poważnie zabawy dzieci oraz pozwalają im bawić się w swoim towarzystwie całymi dniami, aby mogły uczyć się zachowań społecznych. Złe czyny są tu tylko wykreowane, jako zagadka, a prawdziwi przestępcy stają się śmieszni.
Polecam wszystkim przedszkolakom i uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej. Duża czcionka, spora ilość ilustracji sprawią, że nasze maluchy chętnie po nią sięgną. Autorzy dość dobrze naśladują sposób nadawania nazw i nazwisk przez dzieci, przez co na początku dość trudno się czyta, ale jak już wpadnie się w rytm dziwnych nazwisk to już mknie się przez tekst.
niedługo premiera

2 komentarze: