Etykiety

środa, 4 lutego 2015

Katarzyna Bajerowicz "Żabawny blok rysunkowy do smarowania, gryzmolenia i łamania głowy"http://nk.com.pl/zabawny-blok-rysunkowy/2136/ksiazka.html#.VNHy0CyK_Zs
Katarzyna Bajerowicz, Żabawny blok rysunkowy do smarowania, gryzmolenia i łamania głowy, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2015
Obok króliczków i misiów żaby u nas cieszą się wielkim powodzeniem. I to nie te pluszowe czy gumowe, ale książkowe, a wszystko dzięki temu, że są bardzo zabawne, jest ich wiele, a każda ma niesamowicie dużo pomysłów na własne zajęcia. Jedne łapią owady, inne skaczą, jeszcze inne pływają, przytulają się, chowają itd. itp. Po prostu jest, na co patrzeć i trudno oderwać się od stron, na które już nie potrzebują tekstu. Twarde strony sprawiają, że książka jest trwała i przez niejedna małe rączki przeszła, niejedną walkę przetrwała.
Po zaprzyjaźnieniu się z tymi skaczącymi zwierzątkami, które znamy z pobliskiego podmokłego lasu i książki ("Opowiem ci, mamo, co robią żaby") przyszedł czas na samodzielne tworzenie niezwykłych obrazów. Dzięki „Żabawnemu lokowi rysunkowemu do smarowania, gryzmolenia i łamania głowy” możemy według wskazówek Katarzyny Bajerowicz lepiej poznać płazy i ćwiczyć wiele umiejętności. Nie brakuje w nim szlaczków, kolorowanek, informacji o zwierzętach wodnych, przepisów na udane żaby, łamigłówek, ćwiczenia spostrzegawczości, rozwijania zdolności manualnych (od rysunków po przestrzenne origami). Na trzydziestu dwóch sztywnych kartkach (jak w bloku technicznym, który jest najlepszy do pierwszych prób malowania i rysowania dla przedszkolaków) znajdziemy po jednej stronie kartki zadanie, a po drugiej informacje o zwierzętach.
Ja wychodzę z założenia, że dziecko musi traktować ćwiczenia nauki pisania i umiejętności manualnych, jako zabawę, dlatego polecam właśnie tę książkę pod warunkiem, że rodzice nie zrobią dziecku jedno czy dwudniowego maratonu. Przedszkolak ma czas na naukę i trzeba mu ją urozmaicać. My z jedną kartką bawimy się jeden dzień, czyli tego typu blok starcza na ponad miesiąc wielkiej przygody zachęcającej po sięganie innych książek, szperanie w poszukiwaniu wiadomości o świecie oraz eksperymentowanie w łączeniu z różnymi technikami plastycznymi. Możliwość samodzielnego wykonania żab do zabawy (origami) sprawi, że książki będą kojarzyły się dziecku pozytywnie (a przecież o to nam chodzi, jeśli nasz maluch ma w przyszłości odnosić sukcesy w szkole).
„Żabawny blok rysunkowy” jest również świetnym materiałem do terapii dla dzieci z różnymi dysfunkcjami. Dziecko uczy się planować, skupiać, rozwija motorykę małą oraz pamięć. Książka bardzo dobra dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz