Etykiety

poniedziałek, 2 lutego 2015

Pierdomenico Baccalario "Sklepik Okamgnienie. Walizka pełna gwiazd"http://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/katalog/bestsellery/420317/
Pierdomenico Baccalario, Sklepik Okamgnienie. Walizka pełna gwiazd, il. Iacopo Bruno, tł. Marzena Radomska, Ożarów Mazowiecki „Olesiejuk” 2013
Za górami za lasami jest sobie kraina, w której żyją magiczne istoty posługujące się magicznymi przedmiotami – tak w większości przypadków wyglądały streszczenia wstępów do książek, w których magia była ważnym tematem. Tendencja ta z czasem się zmieniała, dzięki czemu powstały książki Tolkiena, w których obok istot magicznych żyli ludzie (bardzo nieliczni), a swoisty przełom można zauważyć (ponieważ jest najpopularniejsza i najbardziej znaną autorką książek z magią w tle) w książkach Rowling: obok mugolów żyją czarodzieje. Swoje istnienie doskonale ukrywają, a większość akcji toczy się wokół niezwykłej szkoły.
Pierdomenico Baccalario swoich bohaterów umieszcza w Szkocji w prowincjonalnym Applecross przepełnionym nudą i regionalnymi problemami oraz hodowcami owiec. Na krajobraz składają się nieliczne domy i rozległe pastwiska, las oraz rzeka. Zwykli ludzie i mały, niezwykły sklep ze starociami. Jedynym urozmaiceniem jest dostęp do morza, które niespodziewanie może zacząć wyrzucać butelki z zagadkami. Po co one? Przekonajcie się sami.
Całość zaczyna się bardzo monotonnie (co podkreśla klimat miejsca): znudzony nauką Finnley Mc Phee podczas lekcji wagaruje nad rzekę łowić ryby. Ze względu na duże zaległości w jego domu pojawia się dyrektorka szkoły, aby poinformować jego rodziców o konieczności powtarzania roku. Zdenerwowani rodzice każą chłopca pracami, jakie przydzieli mu wielebny Prospero. Od nich zaczyna się wielka przygoda chłopca z nowymi mieszkańcami miasteczka, nietypowym sklepem, magicznymi przedmiotami, zjawami, szaleńcami i olbrzymem, który nie jest przyjaźnie nastawiony.
„Sklepik okamgnienie. Walizka pełna gwiazd” to wciągająca historia dla miłośników opowieści o nastolatkach i magii. W przypadku „Harrego Pottera” zainteresowanie rozciągnęło się i na dorosłych. Myślę, że ta książka ma podobną szansę, dlatego warto sięgnąć po nią ze swymi pociechami. Ze względu na brutalne sceny (takie jak w klasycznych bajkach, czyli z krwią) polecam dzieciom w wieku szkolnym. Dla przedszkolaków może być to zbyt drastyczna lektura. Ze względu na czternastoletniego bohatera będzie to świetna książka dla gimnazjalistów. Piękna okładka, interesujące ilustracje z przemycanymi informacjami o magicznych przedmiotach mogą w czytelnikach rozbudzić chęć poznawania innych książek przepełnionych magią.
Po przeczytaniu części pierwszej bardzo się ucieszyłam, że mam już na półce drugą i trzecią.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz