Etykiety

środa, 18 lutego 2015

Megan McDonald "Hania Humorek i Smrodek. Wielka straszna ciemność"http://sklep.egmont.pl/ksiazki/wszystkie/p,hania-humorek-i-smrodek-wielka-straszna-ciemnosc,10801.html
Megan McDonald, Hania Humorek i Smrodek. Wielka straszna ciemność, il. Peter H.Reynolds, tł. Aldona Możdżyńska, Warszawa „Egmont” 2015
Odważne dzieci nie boją się ciemności. A co jak na dachu wylądowali kosmici, chodzą duchy, rozbiły się samoloty? Wtedy zaczyna być groźnie, ale… tylko przez moment. „Wielka straszna ciemność” zaczyna się od obudzenia Hani Humorek i Smrodka przez hałasy na dachu, odkrycia, że w domu nie ma nikogo poza nimi. Szybko okazuje się, że to tylko ulewa, a odgłosy wywołał namiot lądujący na dachu domu. Opowieść o huraganie może być straszna i zabawna zarazem. Aby było ciekawiej do domu przybywa babcia w dość dziwnym towarzystwie. Do tego zamknięto szkoły. Dzieci mają okazję odkryć, że bez telewizora, komputera i prądu też można się dobrze bawić. Wystarczy tylko chcieć. Wielką atrakcją jest też nietypowe jedzenie, które może być pomysłem na potrawy dla małych i większych niejadków.
W książce znajdziemy sporo pięknych ilustracji. Duża czcionka, wciągająca opowieść o niebezpieczeństwie zachęci dzieci do czytania.  Jest to bardzo dobra lektura dla chłopców i dziewczynek, pokazująca, że ani dziewczynki ani chłopcy nie są głupsi i mogą mieć równie zwariowane pomysły na zabawy. Opowieść napisana prostym, ale nie za prostym językiem. Przygody Hani Humorek i Smrodka mogą być świetnym przykładem dla najmłodszych jak pisać książki, które przykują uwagę.
„Wielką straszną ciemność” polecam ciekawskim lub odważnym uczniom szkół podstawowych. Poza przeżyciem niezwykłej przygody z bohaterami nasze pociechy dowiedzą się sporo ciekawostek o zjawiskach atmosferycznych i historii. Nie zabraknie tam pomysłów na zabawy i figle. Do tego pozwoli naszym maluchom oswoić się z ciemnością, burzą, niebezpieczeństwem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz