Etykiety

czwartek, 12 lutego 2015

Wojciech Mróz "Zakopane. Miasto cudów"

Wojciech Mróz, Zakopane. Miasto cudów, Gdynia „Novae Res” 2015
Zakopane jest miastem, którego urok odkryto ponad wiek temu. Od tego czasu cieszy się coraz większym powodzeniem, które czasami bywa męczące, ale czego to się nie robi dla tak niezwykłego miejsca? Wielogodzinne stanie w korkach, przeciskanie się na wyciągi i tak dalej nikomu nie straszne, ponieważ piękna przyroda, niezwykła kultura (od historii przez budynki po zachowania ludzi) są warte odwiedzin i doświadczenia na własnej skórze górskich uroków, które w innych miejscach mogłyby być podobne, ale na pewno nie owiane taką sławą.
W „Zakopanym” Wojciecha Mroza poza licznymi opisami miasta, jego sytuacji, historii nie zabraknie krytycznego spojrzenia z boku na naszą kulturę i codzienne wygodne dążenie do zaspokajanie podstawowych potrzeb. Czasami odnosi się wrażenie, że autor pragnie upchać wszystkich w surowych warunkach, w których kobiety po kilka kilometrów brną w śniegu po zakupy, a mężczyźni ręcznie wycinają drzewa na opał, a do tego muszą walczyć z władzą. Konsumpcjonizm (z miłością do metek), wygoda, kreowanie własnych osiągnięć wydają mu się zabawne. Ciągłe kolejki do najpopularniejszych miejsc śmieszne, a sam jako miejscowy pcha się tam, gdzie rzesze turystów. Nie pozostawia też bez krytyki samych górali. Wszystko to jednak przystrojone w lekki uśmiech ze sympatię i próbą zrozumienia motywów wielu działań.
„Zakopane” to tak naprawdę książka o nas wszystkich, o naszych uprzedzeniach, patrzeniu na innych z perspektywy my-dobrzy-inteligentni, a oni troszeczkę-dziwni-i-brutalni.  Przedstawia świat regionalnych uprzedzeń wobec inności i różnorodnych niedociągnięć regionalnych władz. Książkę polecam wszystkim, którzy lubią zdystansować się do współczesnych korporacyjnych dążeń, wygodnictwa, wymogów wobec innych. Wielkim plusem są niewielkie scenki z życia, których nie trzeba czytać po kolei, dzięki czemu można do niej ciągle wracać i odkrywać inny element opisanej rzeczywistości.
niedługo premiera

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz