Etykiety

wtorek, 17 lutego 2015

Zofia Stanecka "Wielka księga przygód 3. Basia"


http://sklep.egmont.pl/ksiazki/bohaterowie/p,wielka-ksiega-przygod-3-basia,10803.html


Zofia Stanecka, Wielka księga przygód 3. Basia, il. Marianna Oklejak, Warszawa „Egmont” 2015
Bycie dzieckiem w skomplikowanym świecie dorosłych nie jest łatwe. Dziwne ograniczenia i wymogi stawiane przez rodziców są niezrozumiałe zwłaszcza, kiedy ma się koleżanki i kolegów, których rodzice oddają się pasji kupowania mnóstwa niepotrzebnych rzeczy, jedzenia dużej ilości słodyczy, oglądania telewizji, zaopatrywania dzieci w nowe wynalazki techniki. Na szczęście Basia ma rodzinę, która się kocha. Może i czasami się kłócą, dąsają, przepychają, ale posiadanie starszego i młodszego brata ma swój urok, a mama pracująca w domu to prawdziwy skarb, który czasami już nie ma cierpliwości dla ciągłych pytań i zachcianek oraz porównywania z innymi, bo sama marzy o nowym aucie, kiedy dzieci podczas zakupów chcą naciągnąć ją na zabawki, którymi za chwilę nie będą się bawić. Odmawianie jest trudne. Odmawianie takie, by dziecko zrozumiało, dlaczego czegoś nie dostanie chyba niemożliwe, ale spróbować można.
Basia bywa słodka, miła i nieznośna, a razem z rodzeństwem tworzą mieszkankę, która czasami przyprawia mamę o zawrót głowy. Nasze pociechy czasami zastanawiają się, dlaczego wytyczamy im granice i nie podoba nam się, kiedy je przekraczają. „Wielka księga przygód” pozwoli im wiele zrozumieć. Autorka głosem matki wyjaśni, że pieniądze nie biorą się ze ściany (bankomatu) i wcześniej trzeba na nie zapracować, a jedzenie słodyczy jest szkodliwe, podążanie za modą sprawia, że mamy mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, ale czasami warto ulec pokusie i kupić sobie coś zabawnego, ładnego, nowego, co wprawi nas w dobry nastrój, który niekoniecznie zyskamy oglądając telewizję.
Nasze maluchy razem z Basią odkryją świat konsumpcji, przejedzenia słodyczami, wizyt u dentysty i wiele spraw, które dla każdego przedszkolaka są ważne. Jest to doskonała książka do czytania przedszkolakom przed snem. Później może służyć, jako lektura do samodzielnego czytania. Księżniczki i smoki zastąpiono tu życiowymi sytuacjami, z których dzieci mogą czerpać wnioski. Książkę urozmaicono pięknymi ilustracjami Marianny Oklejak. Zbiór opowieści o pięcioletniej dziewczynce polecam przedszkolakom.


2 komentarze:

  1. Kurczę widzę, że ta książka jest idealna dla mojego siostrzeńca, bo jest już całkiem poważnym przedszkolakiem. Dodatkowo ma bardzo ładne ilustracje, co dla dzieci jest bardzo ważne

    OdpowiedzUsuń