Etykiety

poniedziałek, 23 lutego 2015

Mirosław Kozłowski "Czas i nieskończoność. Rozważania o ludzkim trwaniu dla wierzących w Boga"http://zaczytani.pl/ksiazka/czas_i_nieskonczonosc_rozwazania_o_ludzkim,druk
Mirosław Kozłowski, Czas i nieskończoność. Rozważania o ludzkim trwaniu dla wierzących w Boga, Gdynia „Novae Res” 2015
„Filozof chrześcijański Arthur Holmes twierdzi, że niemożliwa jest nauka pozbawiona systemu wartości lub teoria absolutnie obiektywna, ponieważ ‘nauka sama w sobie stanowi przedsięwzięcie ludzkie, zależne od przyjętych wartości i przekonań, a nawet światopoglądu, który naukowcy do nauki wnoszą, a nie po prostu wynoszą ze swoich prac i doświadczeń’. Thomas Kuhn, w swojej znakomitej pracy The Structure of Scientific Revolutions twierdził, że rewolucje w teoriach naukowych (które nazywa ‘przemianą paradygmatów’) bardziej wynikają z oddziaływania czynników psychologicznych i socjologicznych niż z czynników empirycznych i logicznych. Nie chodzi o optowanie za całkowitym sceptycyzmem, ale raczej o dokładne rozważanie twierdzeń naukowych i ich ogólnym kontekście” – całkiem słusznie przekonuje nas w jednym z paragrafów Mirosław Kozłowski, którego rozmyślania dotyczące czasu i nieskończoności są przesycone ideologią chrześcijańską w katolickim wydaniu, przez co jego nawoływanie do duchowej odnowy, wejścia na drogę wiary jest nawoływaniem do katolicyzmu. Nie zabraknie tam krytyki wszelkich innych duchowych prądów z naciskiem na konieczność porzucenia sztucznych stymulatorów obecnych w New Age.
Mirosław Kozłowski w swojej książce „Czas i nieskończoność” prezentuje nam bardzo szerokie rozważania dotyczące nauki, religii, kultury, polityki. Zjawiska natury w zderzeniu z bezmyślną działalnością człowieka nabierają tu zabarwienia apokaliptycznego. Mimo nasycenia teoriami, przekazania niesamowitych jak na fizyka zasobów wiedzy humanistycznej całość jest bardzo przystępna, dzięki czemu może po nią sięgnąć każdy pragnący zatrzymać się chwile i oddać próbie refleksji, która jest tu ukształtowana przez wiarę autora, która była obecna również i w „Blasku popiołów”.
„Czas i nieskończoność” dobrze wpisuje się w dzieła filozofów-fizyków, w których dowody na istnienie Boga były ważnym elementem. Tu jest on ważny, ale z perspektywy patrzenia na niego przez dany człowiekowi czas, sposób wykorzystania go, kształtowania religii, kultury, stylów życia, nauki i wiary. Podzielona na cztery części książka przybliża czytelnikowi problemy czasu z różnorodnych perspektyw. Mirosław Kozłowski prezentuje nam teorie, z którymi się zgadza, które podważa i wiele własnych cennych spostrzeżeń, które po odsączeniu ideologii badacza mogą być podstawą do głębszych przemyśleń.
Ze względu na ważność poruszanych tematów politycznych (parę akapitów aż prosi się podesłać władzom Rosji) oraz przystępność polecam wszystkim zainteresowanym rozważaniami dotyczącymi nie tylko czasu i nieskończoności. One są tu tylko pretekstem do spojrzenia na różnorodne nurty społeczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz