Etykiety

sobota, 14 lutego 2015

Wojciech Widłak "Marta i zagadkowy pojazd"http://www.czytamsobie.pl/czytamsobie_poziom1.php
Wojciech Widłak, Marta i zagadkowy pojazd, il. Ewa Poklewska-Koziełło, Warszawa „Egmont” 2015
Nauka czytania nie musi wiązać się z brnięciem przez długie nudne teksty lub czytaniem zdań, które dzieci nudzą. Pierwsze książki do samodzielnego czytania mogą być pełne przygód tak jak opowieść o Marcie przeżywającej niezwykłą przygodę dzięki pojazdowi stworzonemu przez wujka w jego pracowni. Przez przypadek dziewczynka trafi do odległych czasów, w których żyją dinozaury. Na szczęście wszystko kończy się dobrze
Proste ilustracje Ewy Poklewskiej-Koziełło wzorowane na dziecięcych rysunkach, proste zdania, duża czcionka, niewielka ilość tekstu sprawią, że nasze pociechy będą niesamowicie dumne z przeczytania całej książki. To zachęci je do sięgania po kolejne. Użyte słowa mają różnorodny poziom trudności. Wielkim plusem jest podążanie za szerokim słownictwem. O ile zdania „Ala ma kota” mogły przekonywać dzieci do nauki jeszcze kilkanaście lat temu teraz autorzy książek, które muszą wspierać naukę czytania muszą dostarczać czytelnikom urozmaicone teksty pełne przygód, szybkiej akcji i niespodziewanych zwrotów wydarzeń. Nauka literowania z takimi książkami nie musi być nudna. Książka będzie również pomocna dla dzieci, które uczą się czytać metodą symultaniczną lub globalną. Proste wyrazy łatwo przeczytać.
„Marta i zagadkowy pojazd” Wojciecha Widłaka to książka, która zainteresuje już przedszkolaki, które bardzo chętnie odkrywają świat liter. Polecam wszystkim dzieciom uczącym się czytać. Do opowieści dołączono kilka naklejek oraz dyplom do własnoręcznego uzupełnienia, co jest świetnym elementem motywacyjnym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz