Etykiety

poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Rachel Williams, Emily Hawkins "Atlas przygód zwierząt. Ciekawostki ze świata przyrody, wielkie migracje i inne niezwykłe zachowania zwierząt" il. Lucy LetherlandRachel Williams, Emily Hawkins, Atlas przygód zwierząt. Ciekawostki ze świata przyrody, wielkie migracje i inne niezwykłe zachowania zwierząt, il. Lucy Letherland, tł. Maria Pstrągowska, Warszawa „Nasza Księgarnia" 2017
„Atlas przygód zwierząt. Ciekawostki ze świata przyrody, wielkie migracje i inne niezwykłe zachowania zwierząt” Racheli Williams i Emily Hawkins wzbogacony w ilustracje Lucy Letherland przykuwa uwagę dużym formatem, czerwoną, solidną okładką, na której pojawiają się różnorodne zwierzęta. O otwarciu książki naszym oczom ukazuje się rój kolorowych ptaków, a dalej zobaczymy mapę świata z rozmieszczeniem niektórych zwierząt. Znajdą się na niej najbardziej typowe dla danego kontynentu zwierzęta. Następnie trafimy na typowy spis treści, w którym książkę podzielono na siedem głównych rozdziałów: Afryka, Europa, Azja i Bliski Wschód, Australia i Oceania, Ameryka Północna, Ameryka Środkowa i Południowa, Antarktyda. Na końcu książki tradycyjnie znajduje się indeks, a tuż przed nim strona z zadaniem polegającym na wyszukiwaniu na mapie miejsc, w których żyją zwierzęta. Całość kończy ławica ryb.
Każdy rozdział rozpoczyna ilustracja z mapą oraz krótkim wprowadzeniem dotyczącym podstawowych informacji o określonym kontynencie. Nie zabraknie też wskazania usytuowania kontynentu na globie. Na powierzchnię każdego kontynentu (bez zaznaczenia uwarunkowania geofizycznego, ale z lekkim rozrysowaniem krajów) naniesiono po kilkanaście gatunków zwierząt. Dzięki temu możemy dowiedzieć się dokładnie w jakim miejscu zwierzęta żyją.
Kolejne strony wprowadzają nas w świat poszczególnych zwierząt. Krótki opis, piękna ilustracja utrwalająca scenkę z życia gatunku oraz niewielka mapa określonego kontynentu ze wskazaniem, w jakim konkretnym miejscu można dane zwierzęta spotkać. To pozwala na lesze poznanie zwierząt i zapamiętanie większej ilości informacji o nich. Opis budowy każdego prezentowanego gatunku pomaga w nauce części ciała oraz funkcji określonych atrybutów. Na każdej ilustracji znajdziemy bardzo wiele ciekawostek. Takie rozmieszczenie informacji sprawia, że tekst nie nuży młodych czytelników, jest atrakcyjny, pozwala na lepsze zapamiętywanie.
W książce znajdziemy takie zwierzęta jak: antylopy gnu, rudawki, hipopotamy, sardynki, żółwie zielone, niedźwiedzie polarne, maskonury, pszczoły miodowe, płomykówki, tygrysy syberyjskie, pawie, słonie, pandy wielkie, orangutany, ptaki rajskie, altanniki, dziobaki, kangury, nerki, narwale, karibu, niedźwiedzie czarne, kolibry, legwany, mrówki grzybiarki, anakondy zielone, humbaki, lwy morskie, rybitwy popielate, pingwiny cesarskie, foki. Ponad to młodzi czytelnicy poznają Kenię, Zambię, Botswanę, Grenlandię, Islandię, Wyspy Brytyjskie, Francję, Rosję, Indie, Sri Lankę, Chiny, Borneo, Nową Gwineę, Australię, Alaskę, Kanadę, Stany Zjednoczone, Kostarykę, wyspy Galapagos, Boliwię, Brazylię, Chile, Argentynę, Lodowiec Szelfowy Shackletona.
Piękne realistyczne, tętniące życiem ilustracje doskonale przyciągają wzrok młodych czytelników. Dzięki temu dzieciom łatwiej skupić się na czytaniu oraz przyswajaniu informacji. Przemawiające do wyobraźni sceny z życia zwierząt zapadają w pamięć. Bardzo duży format, solidna okładka, doskonale zszyte strony sprawią, że mali miłośnicy zwierząt chętnie sięgają po książkę i zatapiają się w jej lekturze.
Książka doskonale sprawdzi się jako lektura dla przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej. Niewielka ilość tekstu skutecznie zachęci do czytania, a interesujące ciekawostki sprawią, że dzieci będą chciały lepiej poznać świat zwierząt. „Atlas przygód zwierząt” doskonale sprawdzi się jako materiał do ćwiczenia samodzielnych wypowiedzi i może być doskonałym uzupełnieniem nauczania nie tylko przyrody, ale i języka ojczystego. Bogate w akcję ilustracje zachęcają do opowiadania, co robią poszczególne zwierzęta. Książka będzie też doskonałym wstępem do pracy z atlasem geograficznym. Warto zainwestować też w pojedyncze mapy (zwykle koszt od 5-20 zł) i naklejki ze zwierzętami, by na podstawie lektury rozmieścić zwierzęta na mapach, które mogą zdobić ściany dziecięcego pokoju. Zdecydowanie polecam.

1 komentarz:

  1. Piękna książka. Zapisuję na listę :)
    Moim dzieciakom na pewno przypadnie do gustu :)

    OdpowiedzUsuń