Etykiety

poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Wykład: "Przed Aktion Reinhardt" dra Piotra Wąsowicza

Fot: Pomnik w Muzeum Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, wł. Muzeum Kulmhof w Chełmnie nad Nerem
W ramach wydarzenia Pamiętaj z nami 2017
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na wykład
pt.: Przed Aktion Reinhardt
który wygłosi
dr Piotr Wąsowicz
 kierownik Muzeum Kulmhof w Chełmnie nad Nerem
7 kwietnia 2017r., piątek, g.18.00, sala kinowa Fabryki Emalia Oskara Schindlera
WSTĘP WOLNY
Wstępem do Holokaustu pozostaje Akcja ,,T4”, czyli program eutanazji stworzony w nazistowskich Niemczech, a skierowany przeciwko pacjentom zakładów psychiatrycznych i w dalszej kolejności innym osobom chorym, starym i słabym. Wszystkim, którzy ze względu na bezużyteczność dla rozwoju narodu i ówczesnego państwa niemieckiego podlegają fizycznej eliminacji, jako ,,niewarte życia”.
Pozostaje wiele przykładów pozwalających na połączenie funkcjonowania formacji ludobójczych działających w ramach akcji ,,T4” ze sposobem eksterminacji ludności żydowskiej z Kraju Warty w Obozie Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Pierwszym niemieckim obozem śmierci, w którym jako jedynym wykorzystywano do zabijania na masową skalę mobilne komory gazowe. Obozu jako jedynego dwukrotnie wznawiającego swoją zbrodniczą działalność i istniejącego do ostatnich godzin przed wkroczeniem wojsk radzieckich.
Wykład, połączony z prezentacją, przedstawi genezę i początki Zagłady oraz historię obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz