Etykiety

czwartek, 13 kwietnia 2017

Lidia Miś "Opowieści biblijne dziadzia Józefa" il. Ewa Ludwikowska i Jolanta Ludwikowska

Lidia Miś, Opowieści biblijne dziadzia Józefa, il. Ewa Ludwikowska i Jolanta Ludwikowska, Rzeszów „Dreams” 2017
„Granice naszego języka są granicami naszego świata” – przekonuje nas jeden z popularnych filozofów XX wieku. Od zasobów naszego osobistego słownika zależą umiejętności tworzenia kodów językowych – przekonuje jego francuski „kolega”, a polski badacz zaznaczał, że znajomość kontekstu kulturowego jest niezbędna do zrozumienia komunikatu. Ubiegły wiek stał się czasem, kiedy rozumienie tekstu, tworzenie osobistych światów stało się ważnym elementem badań nad językiem oraz refleksji nad badaniami naukowymi. Świadomość znaczenia języka sięga jednak znacznie dalej. Już starożytni rozumieli wagę słów. Nie tylko greccy filozofowie rozmyślali nad sposobami komunikowania się. Wielowiekowy dorobek przekonuje nas, że umiejętność rozpoznawania znaków językowych, odczytywania ich prawdziwego znaczenia często wiąże się z koniecznością zgłębiania tajników kultury, poznawania ich składników, a jednym z najważniejszych jest język. Do dwóch najważniejszych źródeł kształtujących nasz język należy „Biblia” i „Mitologia”. Pierwsza doczekała się wielu wersji dostosowanych dla dzieci. Głównym powodem popularności „Biblii” jest chrześcijaństwo. Innym wielość motywów religijnych w różnych dziełach sztuki oraz naszym języku. Na rynku wydawniczym można znaleźć już propozycje dla niemowlaków. Oferta dla nieco starszych dzieci jest zdecydowanie bogatsza. Każda adaptacja dostosowująca opowieści do dziecięcych możliwości zabiera młodych czytelników w świat języka pisarza, który go tworzy.
Niedawno na polskim rynku wydawniczym pojawiła się kolejna interesująca wersja „Biblii”. Tym razem są to kilkutomowe „Opowieści biblijne dziadzia Józefa” autorstwa Lidii Miś. W tomach autorstwa polskiej pisarki znajdziemy znane nam historie od stworzenia świata po jego koniec (apokalipsę). Historie są zgodne z tym, co znajdujemy w Biblii dla dorosłych, ale ich kolejność jest nieco inna, np. najpierw dzieci poznają historię Jakuba, a dopiero później o stworzeniu świata. Wszystko to jednak jest spowodowane kontekstem, w jakim zostały umieszczone, ponieważ obok historii biblijnych rozgrywają się zwykłe, codzienne wydarzenia z życia dzieci. Wszystko zaczyna się od wakacyjnego wyjazdu dzieci (Lidii i Kasi) na wieś do dziadków. Dziadek Józef (podobnie jak biblijny ojciec Jezusa) był stolarzem, przez co w starym domu można znaleźć wiele jego dzieł: kredensy, szafy, krzesła, stoły, łóżka i wiele innych przedmiotów. Spokojne otoczenie, bliskość przyrody oraz wiele wolnego czasu sprzyjają opowiadaniu różnych historii. Po pierwszej nocy spędzonej w nowym miejscu dziewczynki podejmują tematykę snów. Dziadek Józef wykorzystuje sytuację i przemyca dziewczynkom opowieść o Jakubie, Józefie i znaczeniu snów proroczych.
Innym razem kłótnia o przywłaszczenie rzeczy staje się pretekstem do kontynuowania przygód Józefa. Przyjazd kuzynki Asi oraz narodziny cielaka są pięknym wstępem do zabrania dzieci w świat opowieści o początku świata.
Z każdą opowieścią przybywa dzieci oraz pretekstu do opowiedzenia kolejnej interesującej historii. Zmieniające się pory roku pozwalają na ukazanie cyklu życia w przyrodzie, uroków wsi, wspólnych zabaw, rozmów. Pierwszy  i drugi tom to czas wakacji, a trzeci i czwarty pozwalają na cieszenie się zimowymi przygodami dzieci.
Jeśli chodzi o stronę językową to Lidia Miś zadbała, aby był to tekst prosty, łatwy do zrozumienia dla dzieci. Wielkim plusem tej publikacji jest podzielenie wielu historii na mniejsze, przeplatanie biblijnych opowieści dziecięcą codziennością oraz przykładami z życia. Prostota, umiejętność budowania fabuły w taki sposób, aby młody czytelnik mógł z jednej strony wejść w świat symboliki językowej, a z drugiej religijnej sprawiają, że książki te doskonale sprawdzą się w przypadku dzieci z rodzin niereligijnych. Do tego piękne ilustracje Ewy Ludwikowskiej i Jolanty Ludwikowskiej przyciągają uwagę młodych czytelników. Na każdej stronie znajdziemy rysunek pozwalający dzieciom na skupienie uwagi i urozmaicający tekst przybliżający skomplikowane prawdy wiary. Strona wizualna oraz językowa pięknie współgrają w każdym tomie. Do tego solidne oprawy, przyjemna w dotyku okładka, śliskie, bardzo dobrze zszyte strony sprawiają, że są one nie tylko estetyczne, ale i solidne. Duże litery zachęcają do samodzielnego czytania.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz