Etykiety

sobota, 22 kwietnia 2017

Zofia Stanecka "Basia i biblioteka" il. Marianna OklejakZofia Stanecka, Basia i biblioteka, il. Marianna Oklejak, Warszawa „Egmont” 2017
Pierwszą książkę o Basi czytałyśmy z lekkim sceptycyzmem. Brakowało w niej jednej ważnej rzeczy: zwierzęcych bohaterów. Jednak bardzo szybko przekonałyśmy się do przygód małej odkrywczyni świata. Opowieści o tej bohaterce pozwalają pokazać dzieciom wycinki rzeczywistości bardzo im bliskiej. Basia (tak jak nasze dzieci) ma rodziców, przyjaciół, rozrabia, wpada na zaskakujące pomysły i jest tak po prostu dziecięco beztroska. Zdarza jej się wytaplać w błocie, zdarza jej się wygłupiać, bałaganić, przekonywać rodziców do swoich racji, negocjować ilość otrzymywanych słodyczy, tworzyć, odgapiać dzieci w przedszkolu, przeżyć remont, martwić pójściem do przedszkola, podróżować, chorować i chcieć dużo czasu spędzać przed telewizorem.
Scenki z życia wzięte pozwalają dzieciom na przyjrzenie się własnemu otoczeniu z nieco innej perspektywy, zachęca do przedyskutowania problemów, zrozumienia świata dorosłych, przygotowania do ważnych wydarzeń. Zofia Stanecka posługuje się prostym, żywym językiem (zdania w stronie czynnej), dzięki czemu opowieści są interesujące. Kolejną cechą rozpoznawalną serii są ilustracje Marianny Oklejak. Prostota kształtów i barw oraz zobrazowanie scenek z lektury pozwala skutecznie przyciąga uwagę czytelników. O ile te rzeczy są wspólne dla całej serii to już wygląd poszczególnych tomów jest nieco inny. Wszystkie są solidne, doskonale sprawdzają się jako wielokrotne lektury.
Kiedy zobaczyłyśmy, że kolejna Basia będzie o bibliotece wiedziałyśmy, że będzie to tematyka nam bliska, że nasza ulubiona bohaterka będzie wśród książek, że odwiedzi bibliotekę. Zofia Stanecka zaskoczyła nas jednak niezwykłym gościem w bibliotece: znana pisarka przyjeżdża do biblioteki i przedszkolaki idą na spotkanie z nią. Przy okazji mogą samodzielnie kupić książkę od pisarki, dostać autograf, dowiedzieć się interesujących rzeczy o pisaniu książek oraz samodzielnie stworzyć bohatera, o którym chcieliby napisać książkę. Pisarka uczy dzieci pochylać się nad własnymi pragnieniami, marzeniami zastanowić się nad tym jakie opowieści chcą opowiedzieć. Do tego uczą się bardzo ważnej rzeczy od pisarki: każdy artysta jest godny uwagi i każdego trzeba wysłuchać, ponieważ ich opowieści mogą być ciekawe oraz inspirujące. Biblioteczna przygoda Basi uczy dzieci, że kontakt z książkami jest ciekawy oraz pozwala na poznanie innych i siebie.
Z czystym sumieniem mogę polecić każdą książkę o Basi. Tę także. Pisarka i ilustratorka mają niesamowite wyczucie dziecięcej wrażliwości.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz