Etykiety

piątek, 21 kwietnia 2017

Feliks Koneczny "Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży" il. Mikołaj Kamler

http://sklep.zysk.com.pl/dzieje-polski-opowiedziane-dla-mlodziezy.html
Feliks Koneczny, Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży, il. Mikołaj Kamler, Warszawa „Zysk i S-ka” 2017
Historia to jedna z tych nauk, która najczęściej zostaje oddawana manipulacji. Miałam w swoich rękach nie jedną historię poruszającą określone tematy. Najbliższa mi jednak zawsze była najnowsza historia Hiszpanii, na której przykładzie doskonale możemy doświadczyć czym jest manipulacja. Historia naszego kraju także nie jest wolna od takiego kształtowania wydarzeń, aby przekonać odbiorców do swojej racji. Z tego powodu każdą książkę (zarówno naukową, jak i popularnonaukową) traktuję z dużym dystansem, porównuję wiele wydarzeń, zastanawiam się, w jaki sposób ukazano pewne problemu. Książka Feliksa Konecznego doskonale wpisuje się w nurt pochwalny katolicyzmu w Polsce. Relacje jakie w tym zakresie podejmowali nasi władcy uznawane są za właściwe. Ową miłością do chrześcijaństwa wyjaśniało wiele wojen z Krzyżakami, którzy religię wypaczyli czy Turkami, chcącymi szerzyć inną wiarę. Religia jest tu (mimo braku znamion państwa wyznaniowego) ściśle powiązana z władzą, a wszystko przez to, że to nie król jest zwierzchnikiem nad Kościołem, ale Kościół udziela królom możliwości pełnienia władzy (namaszcza). Właśnie z tego powodu polityczna zdrada oraz działania podważające królewską władzę są czymś normalnym i to nie zdradzający biskup jest złym, ale król, który odważa się przeciwstawić namiestnikowi kościoła.. Biskup Szczepan był jednym z wielu, którzy chcieli manipulować głową państwa. Błąd króla polegał na to, że zapomniał z czyich rąk pochodzi władza. Takich kwestii „Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży” nie poruszają. Znajdziemy za to pięknie wyjaśnione znaczenie wielu symboli, np. dlaczego włócznia św. Maurycego była tak niezwykle ważnym darem. Ponad to historyk uzmysławia nas jak bardzo złożonym procesem były rozbiory, ile czynników zadecydowało o stopniowym upadaniu kraju.
Mimo tego, że książka powstała wiek temu, jej historia kończy się na odzyskaniu nieodległości jest ona niezwykle ważna, wnikliwa, pozwala na poznanie najważniejszych wydarzeń w naszym kraju, dostrzeżenie wielu powiązań i podobieństw między nimi. Książka zawiera przemyślaną strukturę, treści są przejrzyste oraz dobrze usystematyzowane. Nie ma w niej skakania z tematu na temat, ale polski badacz umiejętnie wskazuje ciąg przyczynowo-skutkowy. Każda decyzja władców lub szlachty ma swoje konsekwencje i Koneczny je odkreśla, opisuje, wyjaśnia, dzięki czemu jego praca jest dużo lepsza od przeciętnego podręcznika do nauczania historii, z którego młodzież nie wywnioskuje co skłoniło Szwedów do najazdu na Polskę, co skłoniło muzułmanów do zalewu Europy. Jakie ustawy przyczyniły się do upadku elit.
Wielkim plusem tej książki jest to, że nie jest ona typowym podręcznikiem do nauki historii. Sposób pokazania historii bardziej może przypominać powieść, w której podkreślono przyczynowo-skutkowy bieg wydarzeń niż suche podanie faktów. Koneczny nie boi się poszukiwania źródeł wielu wydarzeń w odległej przeszłości,. Dzieli się przemyśleniami, które także obecnie są bardzo aktualne, a pokazują nam określony wycinek czasu. W książce znajdziemy także wiele wyjaśnień dotyczących trudniejszego słownictwa, którym autor się posługuje.
Feliks Koneczny to jeden ze znanych badaczy i publicystów XIX i XX wieku. Jego „Dzieje narodu polskiego dla młodzieży wydano w 1889 roku. Do popularyzatorskich prac możemy też zaliczyć „Dzieje Śląska”, „Dzieje Polski za Piastów” i „Dzieje Polski za Jagiellonów. Dwie ostatnie pozycje znam bardzo dobrze i mogę – mimo naleciałości doktrynalnych - polecić je tak samo jak dzisiejszą lekturę.
W książce „Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży” znajdziemy podstawową wiedzę z historii naszego kraju, dlatego będzie to doskonały podręcznik wprowadzający dla laików, obcokrajowców chcących lepiej poznać nasze dzieje i wszystkich Polaków, którzy czują, że nie rozumieją wielu zjawisk. Dzięki swobodnemu językowi książka sprawdzi się jako lektura zarówno dla uczniów szkoły podstawowej, jak i średniej. Niedługie rozdziały pozwalają także na czytanie przedszkolakom, ale trzeba nastawić się na długie objaśnianie wielu słów. Z pomocą oczywiście przyjdą odsyłacze w książce.
Poza interesującymi i przystępnymi treściami w książce znajdziemy przyciągające (nie tylko dziecięcy) wzrok ilustracje Mikołaja Kamlera, wprowadzające czytelników w klimat określonych czasów, pokazujących sylwetki królów w oparciu o to, co stworzył Jan Matejko. Całość bardzo dobrze zszyto i oprawiono w solidną okładkę, dzięki czemu książka jest trwała i estetyczna. Doskonała na prezent dla małych miłośników historii oraz tych, którzy uważają, że historia jest nudna. Po tej lekturze młodzi i starsi czytelnicy chętnie sięgną po kolejne książki historyczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz