Etykiety

środa, 22 lutego 2023

"3 bajeczki przed snem. My Little Pony"


Czytanie przed snem to nie tylko sposób na wyciszenie i uśpienie dziecka, ale też pretekst do ważnych rozmów pozwalających lepiej poznać dylematy naszych pociech. Do tego tak spędzany czas pozwala budować więź, rozwijać wyobraźnię, tworzyć poczucie bezpieczeństwa oraz poszerzać zainteresowania. To świetny moment, aby sięgnąć po książki z bohaterami bliskimi naszym pociechom. Wydawnictwo Harperkids ma trzy takie serie, które przyjdą rodzicom z pomocą: „Bajki 5 minut przed snem”, „3 bajeczki przed snem” i „Bajeczki na dzień dobry”. Są to książeczki wydane w solidnej, twardej oprawie z zaokrąglonymi rogami. W przypadku „3 bajeczek przed snem” dodatkową atrakcją jest świecąca w ciemności okładka. Dla każdego kilkulatka będzie to sporym urozmaiceniem, kiedy po skończonej lekturze i zgaszeniu światła będzie mógł zobaczyć magiczny świat baśni na okładce ulubionej książki. Wśród publikacji znajdziemy opowieści o Misiu Paddingtonie, Muminkach, Tomku i przyjaciołach, Bingu, Smerfach, Kot-o-ciakach i Kucykach Pony. Mamy za sobą lekturę wszystkich i każda w jakiś sposób nas przyciąga, kusi. Moja córka najłatwiej wchodzi w świat zwierzęcych opowieści, w których może zobaczyć swoją codzienność i nauczyć się ważnych rzeczy. Uwielbiamy książki, w których autorzy przemycają pozytywne wzorce, pokazują jak pięknie możemy się różnić i współpracować ze sobą, dbać o otoczenie, dzielić się. Do tego rodzice też mogą wyciągnąć z nich cenną lekcję. Nasze wielkie zróżnicowanie pięknie pokazują lektury z serii „3 bajeczki przed snem”, ponieważ bez pokazywania ludzkich cech wyglądu możemy zobaczyć charaktery, zachowania w określonych sytuacjach, przepracować problemy z różnymi wyzwaniami naszych pociech, a do tego wejść w świat fantazji, rozwijania kreatywności, koncentracji, rozbudowywania języka. Upersonifikowane postacie mające odmienne temperamenty pomagają oswajać się z innymi spojrzeniami na określony problem, uświadamiają, że nie wszyscy musimy chcieć tego samego, że każdy człowiek może mieć inne zdanie i upodobania. Nawet, kiedy oparte są na tej samej bazie wiedzy. Najlepiej, kiedy postacie nie są stereotypowe. I tak właśnie jest w przypadku bohaterów serii. Do tego te publikacje pozwalają rozwinąć ważny rytuał wieczornego czytania pozwalający na wyciszenie się, skupienie. Dziecko musi przysiąść, położyć się, wsłuchać, zrelaksować, a to ułatwia zasypianie. Podzielenie się wątpliwościami to dobry sposób na oczyszczenie głowy z nadmiaru myśli. Historie mogą zachęcić młodych czytelników do przedyskutowania trudnych dla nich tematów.
Tom „My Little Pony” zbiera nas w świat relacji między bohaterami. Mamy tu opowieść o kucykach, które tak są zajęte własnymi sprawami, że nie mają sił na spędzenie ze sobą czasu. Każde codziennie mknie do swoich obowiązków i zaniedbuje przyjaciół. Odkryją, że pielęgnowanie relacji z innymi jest ważne. Kolejna historia zabiera nas w świat podejrzeń, pomówień i oskarżeń. Jednemu z kucyków giną okulary przeciwsłoneczne i z tego powodu przeprowadza śledztwo. Każdy jest tu podejrzany i musi się wytłumaczyć ze swoich czynów oraz komplementów. Okaże się, że rzeczy po prostu trzeba odkładać na swoje miejsce, bo może się to źle skończyć. Ostatnia opowieść pozwala poruszyć problem dzielenia się z innymi swoimi umiejętnościami, uczenia, dopingowania. Młodzi czytelnicy dowiedzą się, że czasami warto poświęcić innym czas, uwagę oraz cierpliwie wspierać w rozwijaniu, bo dzięki temu dostaniemy lepszą pomoc.
Książka wprowadzają dzieci w świat dobrych relacji społecznych, miłości, zrozumienia, otwartości, pomocy. Nie ma tu bezsensownego oskarżania się, przemocy, ale współpraca i eksperymentowanie oraz nauka.
Publikacja ma piękne ilustracje, niewielką ilość tekstu, średniej wielkości litery, dzięki czemu dziecko chętnie będzie sięgało po lekturę. Opowieści napisano prostym językiem dostosowanym do najmłodszych czytelników. Krótkie, bogato ilustrowane teksty zachęcą dzieci do samodzielnego czytania, a duża czcionka nie sprawi trudności nawet początkującym czytelnikom. Dobrze zszyte strony oprawiono w solidne, świecącą w ciemnościach okładkę.
W przypadku przedszkolaków duże znaczenie ma trwałość publikacji i w przypadku tych lektur możemy być pewni, że książka nie powygina nam się w torebce czy plecaku. Oczywiście już nie ma kartonowych stron, ale dzieci mogą potraktować to jako wyzwanie, żeby nie zaginać i nie rozrywać stron. W końcu są już dużymi i odpowiedzialnymi czytelnikami.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz